Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista CCM ramura comert valabil in 2012?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista CCM ramura comert valabil in 2012?

Pentru ramura comert exista un contract colectiv de munca la nivel national in conformitate cu legea 62/2011 a dialogului social? Daca da, imi puteti spune unde il pot accesa / gasi?
In prezent mai este inca in vigoare CCM la nivel de armura comert incheiat in 2010 .. acesta este in vigoare pana in februarie 2012 ...
In scr.nr.156/DDS/14.03.2011, Ministerul Muncii, Directia de Dialog Sociala, spune ca s-a prelungit CCM ramura comert pana la 11.02.2012.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
De asemenea, pe site-ul Ministerului Muncii veti gasi
[ link extern ]

ca CCM Ramura COMERT 2010 - Expirat
Am inteles perfect #-o =D> .
In aceste conditii mai este cineva nelamurit ?!
Da, eu sunt pe deplin lamurit ca CCM la nivel de ramura de activitate comert este inca in vigoare .. in acest sens, pot invoca art.II alin.2 din Legea nr.40/2011 : Contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a prezentei legi isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate.