Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca la nivel de ramura comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca la nivel de ramura comert

Buna ziua.
Ma intereseaza valabilitatea C.C.M. pe ramura comert.
Unii specialisti spun ca in anul 2011 nu am fi avut acest contract,
altii, ca este valabil pana in anul 2012 februarie.
Va multumesc.

La momentul de fata nu mai este in vigoare.

Pentru a vedea contractele colective inregistrate la Ministerul Muncii si daca sunt sau nu in vigoare puteti accesa adresa: [ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns, d-na Elena Savciuc.
De fapt, pe mine ma intereseaza daca CCM
pe ramura comert era in vigoare in luna
octombrie 2011.
Daca ati putea sa-mi raspundeti argumentat, v-as fi
recunoscatoare.

CCM la nivel de ramura comert a expirat in data de 11.02.2012 ... ceea ce este postat pe ministerul muncii este numai in parte adevarat ... in adresa nr.156/DDS/14.03.2011, Ministerul Muncii, Directia de Dialog Sociala, spune ca s-a prelungit CCM ramura comert pana la 11.02.2012.
Domnule Cornel Vasile,
Va rog frumos sa va dati parerea in legatura cu Scr.470/dds/29.07.2011, emisa de MMFPS si adresata ITM SIBIU, citez :
I
" CCM la nivel de ramura comert,inregistrat la MMFPS sub nr.42/01/11.02.2010
a fost incheiat pt. o perioada de un an cu posibilitatea prelungirii pana la negocierea
unui nou contract. In conformitate cu prev art.23 alin.1 din Legea 130/1996, republicata,
privind CCM - act normativ in vigoare la data de 11.02.2011 -, CCM se incheie pe o perioada
determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni sau pe durata unei lucrari determinate",
CCM la nivelul ramurii comert si-a incetat valabiliatea la data determinata pentru care
a fost incheiat, respectiv la data de 11.02.2011, intrucat prevederea conform careia, "daca
nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 zile inainte de expirarea perioadei pentru
care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou
contract" nu este conforma cu prevederile legale in vigoare......semnata de Director,
Serghei Mesaros

Va multumesc mult!

Parerea mi-am expus-o pe acest forum de mai multe ori , in sensul ca acea adresa nu are nicio baza legala de sustinere ... de fapt, acelasi director a semnat si adresa nr.156/DDS/14.03.2011, Ministerul Muncii, Directia de Dialog Sociala, prin care se spune ca s-a prelungit CCM ramura comert pana la 11.02.2012.