Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dovada valabilitate CCM ramura comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dovada valabilitate CCM ramura comert

Buna ziua

Va rog daca imi puteti indica un link unde pot vizualiza scr.nr. 156/DDS/14.03.2011 emisa de MMFPS, Directia de Dialog Social, sub semnatura directorului Serghei Mesaros.

Multumesc anticipat,
Dana P.
Buna ziua

Revin la problema perioadei de valabilitate a CCM ramura comert cu urmatoarele noutati:
Prin scr. nr. 470/DDS/29.07.2011 emisa de MMFPS, Directia Dialog social si adresata ITM Sibiu, se precizeaza urmatoarele:
CCM la nivel de ramura comert inregistrat la MMFPS sub nr. 42/01/11.02.2010 a fost incheiat pentru o perioada de un an cu posibilitatea prelungirii pana la negocierea unui nou contract.
In conformitate cu revederile art. 23 alin.1 din Legea nr. 130/1996, republicata, privind contractul colectiv de munca (act normativ in vigoare la data de 11.02.2011), contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni sau pe durata unei lucrari determinate, CCM la nivelul ramurii comert si-a incetat valabilitatea la data determinata pentru care a fost incheiat, respectiv la data de 11.02.2011, intrucat prevederea conform careia "daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract", nu este conforma cu prevederile legale in vigoare.In consecinta, CCM la nivel de ramura comert nu mai este in vigoare din data de 11.02.2011
.

Semnat, Director Serghei Mesaros.

In consecinta, care considerati ca este durata de valabilitate a CCM ramura comert?

Multumesc anticipat,
Dana P.
Parerea mea este ca acest ccm expira la 11.02.2012 ... ccm constituie legea partilor, prin urmare raspunsul dat de catre cei de MMFPS nu are suport juridic.
Va multumesc

Dana P.