Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mediu pe unitate la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mediu pe unitate la nastere

Buna ziua,

stie cineva in baza carui act normativ pot solicita plata acestui salariu?!.. (am nascut pe 2 decembrie 2011..)

Multumesc!
In baza CCM aplicabil sau a regulamentului intern. Daca aceasta clauza nu este stipulata in astfel de documnte angajatorul nu este obligat sa aprobe cererea.
Pai.. in RI nu este nimic stipulat.. (CC la nivel de unitate inca nu exista, conform legii 62/2011)

Ar mai fi CCM ramura comert, care, din cate am citit pe net, tot nu am inteles.. mai este sau nu in vigoare, conform art.II alin.2 din Legea nr.40/2011?! (Contractele colective de munca in aplicare la data intrarii in vigoare a prezentei legi isi produc efectele pana la data expirarii termenului pentru care au fost incheiate)
Pot sau nu sa fac referire la acest act normativ?!..
(Sau chiar la prevederile art.4 alin.2 din chiar acest ccm?..)

Multumesc mult anticipat pt deslusire!!
CCM la nivel de ramura comert este in vigoare pana la 11.02.2012...
conform?!... (carui act normativ?).. trebuie sa stiu exact, pt a formula corect cererea catre angajator, respectic pentru a-l indruma spre revizuirea legislatiei, in caz de un eventual raspuns negativ. Multumesc!
art.4 alin.2 din CCM la nivel de ramura de comert , coroborat cu art.II alin.2 din Legea nr.40/2011.