Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire teren

Caz:sot si sotie proprietari teren ;sotul decedat;vaduva ramane cu 2 copii; din care 1 decedat-la rindul sau cu 2 copii;1-major,1 minor.Doamna, vaduva ,vrea sa vinda terenul.Deacord sunt fiul in viata, nora fiului decedat, copilul major care-si mosteneste tatal .
Intrebare?_Nora poate semna in locul ficei minore dezbaterea de mostenire si inplicit vinzarea terenului?
Pana nu se va dezbate succesiunea nu se va putea vinde.

Copilul chiar daca este minor il mosteneste pe tatal lui decedat; mama acestuia nu are voie sa faca decat acte de administrare asupra bunurilor minorului.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Cei care vor sa vinda, nu au bani,nici... pentru acte.Vor sa le dau un avans, sa poata demara,iar vinzarea sa se finalizeze dupa citeva luni cind fica minora implineste 18 ani.Ce ma sfatuiti?-Ce tip de act notariat pot demara ca sa fie legal si in interesul amandorura.Multumesc!