Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Am imprumutat o cunostinta cu niste bani prin contract de garantie cu ipoteca, garantandu-mi cu un teren. Nu mi-a restituit nici macar un leu. Dupa un an am mers la executor. Nu sa prezentat nimeni la primele doua termene. la sfatul executorului am incetat executarea silita pe teren si am solicitat urmarirea altor bunuri si venitturi.
As vrea sa stiu daca e legal si corect ceea ce am facut. va rog si art din codul penal
renuntarea ati facut-o dvs si nu executorul. el doar a executat ceea ce ati dispus :)
cautati un cumparator si vindeti bunul prin negociere directa sau faceti publicitate licitatiei prin mijloace proprii- adica platiti anunturi in ziar, contactati agentii imobiliare, etc etc. nu lasati totul pe mina executorului.
de acord cu dvs, dar intreb din nou . ceea ce am facut e legal ?
Terenul cu care a garantat nu acopera imprumutul, in plus e teren arabil are f.f. putina valoare. poate cateva mii de lei( si nu mii de euro cat trebuie sa-mi restituie). Pe mine nu m-a interesat si nu ma intereseaza terenul.
da, e legal, nu sunteti tinut sa va indreptati numai asupra garantiei , ci va puteti indrepta si asupra veniturilor sau altor bunuri, pana va recuperati banii. Asupra terenului aveti prioritate in executare fata de alti eventuali creditori, asta nu inseamna ca numai terenul il puteti executa si nimic altceva.
( nu e nimic de drept penal in problema dvs)