avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit vanzare mijloc fix
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

vanzare mijloc fix


Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: O societate vrea sa vanda o masina (mijloc fix amortizat complet) unei persoane fizice. Intrebarile mele sunt: 1. Poate societatea sa vanda masina la orice valoare?; 2. Aceasta valoare este deductibila fiscal?; 3.Trebuie organizata vreo licitatie pentru aceasta vanzare? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mandrax , utilizator 00:12, 8 Ianuarie 2012
Da. Puteti vinde mijlocul fix la o valoare mai mica decat cea de inventar. Venitul obtinut e impozabil. Nu e obligatoriu licitatie. Faceti contract de vanzare cumparare la notar si factura catre client.
pretul de vinzare trebuie sa fie pretul pietei cf art 11, alin 2 din CF
va multumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijloc fix manolacheflorentina manolacheflorentina buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu vanzarea unui mijloc fix neamortizat integral, daca la vanzare trebuie sa vina un evaluator sa-l ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie auto caradis caradis Buna ziua. Doresc sa imi cumpar din Germania o masina second hand pe firma. Propietarul imi factureaza fara tva. Ce se intampla cand ajung cu ea in tara ? ... (vezi toată discuția)
Amortizare manolacheflorentina manolacheflorentina achizitionez mijloc fix=30000lei amortizez din el= 5000lei vreau sa-l vand doar cu 10000 intrebarea mea este: sunt obligata sa-l vand cu 25000 lei ? ce ... (vezi toată discuția)