Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit vanzare mijloc fix
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

vanzare mijloc fix

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: O societate vrea sa vanda o masina (mijloc fix amortizat complet) unei persoane fizice. Intrebarile mele sunt: 1. Poate societatea sa vanda masina la orice valoare?; 2. Aceasta valoare este deductibila fiscal?; 3.Trebuie organizata vreo licitatie pentru aceasta vanzare? Multumesc.
Da. Puteti vinde mijlocul fix la o valoare mai mica decat cea de inventar. Venitul obtinut e impozabil. Nu e obligatoriu licitatie. Faceti contract de vanzare cumparare la notar si factura catre client.
pretul de vinzare trebuie sa fie pretul pietei cf art 11, alin 2 din CF
va multumesc pentru raspunsuri