Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... factura neplatita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

factura neplatita

in august 2008 am facut un abonament la telefonie mobila pe care l-am platit pana in noiembrie 2008. dupa ce perioada se prescrie?
gi-jane2, moderator
3 ani de la ultima plata, asta in cazul in care nu v-au dat in judecata in cei 3 ani.
Altfel, in noiembrie 2011 s-a prescris.
Marcel Mihalache, Avocat
va multumesc pentru informatie. si as mai avea inca o intrebare : am un card de salariu pe care mii la blocat casa de pensii pentru un debit 10800 Ron .ce pot sa fac sa il deblochez pensia de invaliditate o iau prin cupon postal.
Mergeti la banca unde aveti contul blocat si explicati-le ca legea nu permite poprirea intregului salariu.

Art. 409 C.p.civ.
Salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.