Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit sold creditor cont 1174 sfarsit de an
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

sold creditor cont 1174 sfarsit de an

Buna ziua! In decembrie 2010 s-a omis inregistrarea notei contabile cu plata imp. pe profit platit in plus in suma de 390 lei.In iulie 2011 s-a inregistrat aceasta suma prin nota contabila 4411=1174...390 lei, suma care este si in fisa deplatitor.To in iukie 2011 s-a platit din nou in plus suma de 114 lei, iar soldul lui 4411 este de 504 lei.Intrebare: dat ca nu s-a compensat pana in prezent sumele platite in plus ce inregistrari contabile fac la sf. de an cu suma din 1174?Multumesc!
:sorry:
Sunt doua aspecte aici: primul e legat de corectarea unei erori dintr-un exercitiu financiar precedent, suma care corect ati dus-o in 1174. Acum soldul acestui cont adica 390 lei, se inchide doar cand se aproba de catre AGA a situatiilor financiare, in care se stipuleza ce se face cu aceasta suma.
Al doilea se refera la compensarea sumelor platite in plus, pentru care trebuie sa faceti o cerere la finante pentru a face ei reglarea, va trimite scrisiare in care va confirma ca au reglat si apoi faceti si dumneavoastra operatiunile in contabilitatea firmei.
Sa inteleg urmatoarele:
1. Societatea are pierdere pe 2010 si respectiv 2011, in 2012 cand se incheie bilantul fac nota contabila 1174=1171....390 lei si sting ct.1174 si mai recuperez din pierderea din 2010 iar cu soldul lui 4411 o sa cer compensare cu platile privind asigurari sociale sau imp. salarii.Corect?Multumesc!
Vreau sa stiu daca este corecta nota contabila 4411-1174..390 lei sau1174-4411..-390 lei.Sunt putin nedumerita deoarece alti colegi mi-au spus ca nota inregistrata de mine nu este corecta, eu inregistrand 4411-1174..390lei.