avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SOLD LA 447
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SOLD LA 447

AJUTOR!!!!!!!
in balanta la 31.12.2011 am sold creditor o suma destul de mare 4000 lei , dar datorii la stat nu avem , suntem pe 0 pe fisa platitor.
in 2010 fosta contabila a inregistrat 635= 447 4000 lei fara nici o explicatie , nu e nimic in dreptul acestei minunate note contabile.
ce ma fac ? cum reglez ?
multumesc anticipat celor care imi vor raspunde .
Cel mai recent răspuns: Adriana Vasilescu , Contabil 09:56, 2 Aprilie 2012
Contul 447 nu prea are legatura cu fisa pe platitor ,in acest cont se evidentiaza datoriile catre alte organisme publice.
Pentru clarificare- lichidarea a soldului ct.447 ,in procesul verbal privind rezultatele inventarierii (dupa cercetare documente ce stau la baza art.contabil si eventual o nota explicativa de la fosta contabila ...)as propune spre aprobare stornarea NC.
Daca se aproba de administrator propunerea ,inregistram in dec.2011 daca nu s-a depus bilantul ,stornarea prin articol contabil ;
- 1174 =447 -4000 (e cu minus)
sau
- 447 = 1174 4000 (suma in negru )

2. Se intocmeste rectificativa la D101 /2010

Eu asa as proceda.
dar in 2010 s-a inregistrat o cheltuiala care defapt este falsa. acea cheltuiala nu este reala
Adriana Vasilescu a scris:

dar in 2010 s-a inregistrat o cheltuiala care defapt este falsa. acea cheltuiala nu este reala


Din cele scrise de initiatoarea acestui topic nu rezulta cele afirmate de dvs,nu stiu pe ce va bazati constatarea.
Sa presupunem ca aveti dreptate ....,cum vedeti dvs.solutionarea ?
nu stiu daca este reala sau falsa aceasta cheltuiala, cert este ca nu am gasit nici un document din care sa rezulte aceasta suma .
inca nu am reglat , nu stiu ce sa fac cu ea,
poate o trec in 473 si apoi mai vad
Eu as storna acea cheltuiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sold creditor cont 1174 sfarsit de an asmotortrade asmotortrade Buna ziua! In decembrie 2010 s-a omis inregistrarea notei contabile cu plata imp. pe profit platit in plus in suma de 390 lei.In iulie 2011 s-a inregistrat ... (vezi toată discuția)
Cheltuiala cu impozit gresita in bilant invatacel invatacel Buna ziua, am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra. in bilantul de la decembrie 2010 a fost trecuta gresit o cheltuiala cu impozitul (suma 4000 lei ... (vezi toată discuția)
Incasat in plus pe chitanta Mariralu Mariralu Buna ziua, La reglarea unei fise a unui client am observat ca : - desi s-a facut chitanta pe suma de 1200 lei , in casa s-a inregistrat , din ... (vezi toată discuția)