Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SOLD LA 447
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SOLD LA 447

AJUTOR!!!!!!!
in balanta la 31.12.2011 am sold creditor o suma destul de mare 4000 lei , dar datorii la stat nu avem , suntem pe 0 pe fisa platitor.
in 2010 fosta contabila a inregistrat 635= 447 4000 lei fara nici o explicatie , nu e nimic in dreptul acestei minunate note contabile.
ce ma fac ? cum reglez ?
multumesc anticipat celor care imi vor raspunde .
Contul 447 nu prea are legatura cu fisa pe platitor ,in acest cont se evidentiaza datoriile catre alte organisme publice.
Pentru clarificare- lichidarea a soldului ct.447 ,in procesul verbal privind rezultatele inventarierii (dupa cercetare documente ce stau la baza art.contabil si eventual o nota explicativa de la fosta contabila ...)as propune spre aprobare stornarea NC.
Daca se aproba de administrator propunerea ,inregistram in dec.2011 daca nu s-a depus bilantul ,stornarea prin articol contabil ;
- 1174 =447 -4000 (e cu minus)
sau
- 447 = 1174 4000 (suma in negru )

2. Se intocmeste rectificativa la D101 /2010

Eu asa as proceda.
dar in 2010 s-a inregistrat o cheltuiala care defapt este falsa. acea cheltuiala nu este reala
Adriana Vasilescu a scris:

dar in 2010 s-a inregistrat o cheltuiala care defapt este falsa. acea cheltuiala nu este reala

Din cele scrise de initiatoarea acestui topic nu rezulta cele afirmate de dvs,nu stiu pe ce va bazati constatarea.
Sa presupunem ca aveti dreptate ....,cum vedeti dvs.solutionarea ?
nu stiu daca este reala sau falsa aceasta cheltuiala, cert este ca nu am gasit nici un document din care sa rezulte aceasta suma .
inca nu am reglat , nu stiu ce sa fac cu ea,
poate o trec in 473 si apoi mai vad
Eu as storna acea cheltuiala.