Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM la nivel sectorial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM la nivel sectorial

Buna seara!
Contractul colectiv de munca la nivel sectorial se aplica tuturor unitatilor din acel sector de activitate sau numai unitatilor care au avut reprezentanti la incheierea contractului?
Conform "Art. 133
(1)Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
c)pentru toti angajatii încadrati în unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a încheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului."
insa la art 143 se prevede:
"Art. 143 alin(5)În cazul în care este îndeplinita conditia prevazuta la alin. (3), aplicarea contractului colectiv de munca înregistrat la nivelul unui sector de activitate va fi extinsa la nivelul tuturor unitatilor din sector, prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale, cu aprobarea Consiliului National Tripartit, în baza unei cereri adresate acestuia de catre semnatarii contractului colectiv de munca la nivel sectorial."
1. Prin citarea textelor din Legea 62/2011 v-ati raspuns singur la intrebare.

2. - CCM produc efecte numai pentru angajatii din unitatile care au semnat acel CCM.
- In cazul CCM la nivel de sector de activitate se poate extinde aplicabilitatea lui pentru toti angajatii din sectorul respectiv numai prin ordin al ministrului muncii la cererea semantarilor CCM respectiv.