Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... RECURS
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

RECURS

IN GENERAL RECURSUL SCHIMBA SPRE BINE SAU RAU ? LA PENAL
Recursul Parchetului sau al partii civile/vatamate poate schimba in rau, al inculpatului poate schimba in bine.
Depinde de situatia efectiva din dosar , de probe, de motivele recursului si de cine este declarat:

1.-daca este declarat de parchet in favoarea inculpatului, evident sansele sunt de admitere si de obtinerea unei solutii favorabile inculpatului ( sunt cazuri rare, insa exista si atfel de situatii),

2.-daca este declarat de parchet in defavoarea inculpatului :
-recursul poate admis si atunci inculpatul va beneficia de o agravare a situatiei lui sau
-recursul poate fi respins si mentinuta hotararea instantei de fond ( daca vorbim de exemplu cazul hotararilor atacabile doar cu recur),

3.-daca este declarat de inculpat, niciodata in propria cale de atac nu poate fi agravata situatia acestuia, astfel ca :
-fie recursul se respinge si se mentine hotararea instantei de fond,
-fie se admite si se obtine o hotarare favorabila inculpatului.

4.-daca recursul este declarat atat de inculpat cat si de parchet, solutiile pot fi:
-fie se admite recursul parchetului si se respinge cel al inculpatului,
-fie se respinge recursul parchetului si se admite cel al inculpatului,
-fie se admit amandoua,
-fie se resping amandoua.

5.-daca este declarat de partile vatamate sau partile civile dupa caz, sau de alte parti din dosar( depinde de obiectul dosarului) recursul poate fi admis sau respins dupa caz..

Pe calea recursului hotararea anterioara poate fi casata in tot sau numai in parte, atat in latura penala cat si civila.

VA MULTUMESC PTR RASPUNS. SUNT 3 CAPETE DE ACUZARE .PE FOND LA UNU A LUAT ACHITARE CELELALTE CONDAMNARE=1 CAPAT =2 CU EXECUTARE. IN APEL PROCURORUL FACE ALEL DOAR LA CEL ACHITAT ,SOLUTIA=2 ANI PTR CEL ACHITAT SI 1 AN PTR CEL CARE AFOST CONDAMNAT 2 ANI PE FOND.INTREBAREA ESTE: MAI FACE RECURS PARCHETUL AVAND DEAJA CONDAMNARE LATOATE CELE 3 CAPETE?SE POATE INRAUTATI SITUATIA?AM VREOSANSA LA SUSPENDARE.
Nu putem sa ne pronuntam, ar fi ca si cum am ghici in bobi.
Intelegem ca dvs. nu ati facut apel, de ce?
Si speram ca ati facut acum recurs. E posibil sa faca si parchetul, daca solutiile nu sunt asa cum a pus concluzii pe fond.
Parchetul poate declara recurs daca considera nelegala si netemeinica hotararea.
Probabil ca vizeaza o pedeapsa mai mare.
Gabriela Mihai, Avocat