Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... RECURS
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

RECURS

IN GENERAL RECURSUL SCHIMBA SPRE BINE SAU RAU ? LA PENAL
daca parchetul a cerut lui sa l aplice articol care micsoreza pedapsa la jumate ca l ajutat si a fost sincer , si nu a facut apel ,sa poate acum sa cere recurs ?
Pedeapsa la jumatate poate sa insemne cu suspendare sau cu executare.
In astfel de cazuri trebuie analizat dosarul pentru a primi un raspuns concret...
in cazul asta trebuie sa- i dea suspendare ,l- a dat 2 ani ,fara antecedente, ceva economic , fara violenta ,a ajutat procurorul , a fost sincer, daca nu in cazul asta atunci la ce caz se da suspendare ? .......... si totusi la fond si la apel la dat cu executare ,nu inteleg de ce.....
Nimeni nu poate intelege fara a se analiza in concret dosarul.
Este insa de retinut faptul ca se poate sa primeasca tot o pedeapsa cu executare dar care sa fie redozata.
Nu exista o regula conform careia sa ii fie aplicata o pedeapsa cu suspendare...
Exista si aceasta posibilitate dar trebuie analizat cazul in concret in raport de toate circumstantele de fapt si de drept avocatul dvs. va putea formula apararea corespunzatoare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat