Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe salar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe salar

Sunt garantul unei societati in faliment care a luat un credit cu garantie mobiliara.Garantia nu a fost scoasa la licitatie si banca s-a intors impotriva mea.Am poprire pe contul de salariu inca din 2009,dar am renuntat la card si am optat sa iau banii numerar.Se va mai prescrie vreodata datoria?Din 2009 nu mai am nici o veste de la banca,notificare,etc,doar poprirea-de atunci pauza...
Dahrma, utilizator
Prescriptia este de 3 ani dar se poate suspenda.
stiu ca prescriptia este de 3 ani,insa vreau sa stiu in cazul in care sunt executata(poprirea pe cont) si nu am nimic pe numele meu si nici nu voi avea vreodata...se prescrie datoria??sau raman cu datoria asta toata viata?
Dahrma, utilizator
odata ce s-a inceput executarea silita prin poprire pe salariu si este in derulare, nu se va prescrie, ci se va ridica poprirea cand se vor acoperi debitele datorate.