Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creditul bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creditul bancar

Buna ziua !

Am o cunostinta, care a facut un credit de nevoi personale, acum cativa ani, ne girand cu absolut nimic.Problema e ca nu si-a mai achitat rata la banca de cateva luni si banuieste ca a intrat in atentia executorului judecatoresc, pentru ca a fost sunat ca trebuie sa achite toata suma . Intrebarea mea este: daca nu a girat cu nimic, desi are o garsoniera, banca ii poate lua garsoniera pentru a o vinde si pentru a-si recupera suma datorata sau totul se prescrie totul ?

In speranta ca voi primi un raspuns cat mai repede, va multumesc anticipat !
Se poate intampla sa piarda garsoniera - sa fie scoasa la licitatie. Nici vb de prescriptie.
Poate sa ii fie pusa poprire pe salariu sau sa ii fie executata silit casa.