Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier judiciar

buna,am fost condamnat la 8 luni cu suspendare la regimul circulatie ,anularea permisului,350 lei cheltuieli judecata,a trecut 1 an de la sentinta definitiva,cazierul e curat acum?ma pot angaja undeva ?sau ce trebuie facut pt reabilitare sa poata fi cazierul judiciar curat?va multumesc
Codul penal:

ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Pedeapsa dvs. va fi reabilitata de drept dupa 2 ani si 8 luni, deci mai aveti de asteptat 1 an si 8 luni.