avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier-reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier-reabilitare

Sentinta este definitiva in 31.01.2008
6 luni cu suspendare si termen de incercare 2 ani si 6 luni.
Va rog sa-mi spuneti cazierul cand va fi curat?
Un domn avocat mi-a spus ca dupa 3 ani de la sentinta civila,la termenul de incercare se adauga si cele 6 luni inchisoare cu suspendare?
As vrea sa cunosc data reabilitarii .
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 11:59, 3 Februarie 2010
Codul penal:

ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.


Data la care pedeapsa se considera reabilitata este de 01.08.2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce termen sunt reabilitat de drept? gaby1988 gaby1988 in iunie 2009 am fost condamnat la 3 luni de inchisoare cu suspendare si 2 ani si 3 luni de incercare pentru conducere fara permis.va rog sa imi spuneti cand o ... (vezi toată discuția)
Condamnat in 2007 la o pedeapsa cu aplic.art 81 c.pen.-mai figureaza pedeapsa in cazier? stefan_pitt stefan_pitt buna ziua am si eu o intrebare.in legatura cu cazieru.in 2007 14/12.am primit condamnare cu suspendare de 1 an si trei luni cu termen de incercare de 3ani si ... (vezi toată discuția)
Reabilitare Boace-Badita Boace-Badita Dupa cat timp cazierul apare curat?Sunt 14 luni inchisoare cu suspendare...in data de 26/03/2013. Multumesc anticipat (vezi toată discuția)