Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier-reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier-reabilitare

Sentinta este definitiva in 31.01.2008
6 luni cu suspendare si termen de incercare 2 ani si 6 luni.
Va rog sa-mi spuneti cazierul cand va fi curat?
Un domn avocat mi-a spus ca dupa 3 ani de la sentinta civila,la termenul de incercare se adauga si cele 6 luni inchisoare cu suspendare?
As vrea sa cunosc data reabilitarii .
Codul penal:

ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Data la care pedeapsa se considera reabilitata este de 01.08.2010.