Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depasire venituri 100.000 euro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depasire venituri 100.000 euro

Art. 103: Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

c )a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 100.000 euro;
Pentru a nu trece la impozit pe profit se tine cont de toate veniturile ( 704,707,765,766, .... ) sau numai de cifra de afaceri.
Va multumesc.

In cazul microintreprinderilor baza de impozitare este total venituri, total clasa 7...Cand aceasta depaseste contravaloarea in lei a sumei de 100000 euro vezi Cod fiscal art 107-108-109..
tanti florance? nu chiar toate din clasa 7-.......
asa e ,wia ai dreptate m-a furat valul...bine ca ai fost p'aproape...si bine informata!
ART. 108 Baza impozabila
Codul Fiscal 2008/TITLUL IV Impozitul pe veniturile microintreprinderilor
(1) Baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor o constituie veniturile din orice sursa, din care se scad:
a) veniturile din variatia stocurilor;
b) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentand cota-parte a subventiilor guvernamentale si a altor resurse pentru finantarea investitiilor;
d) veniturile din provizioane;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor si a majorarilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementarilor legale;
f) veniturile realizate din despagubiri, de la societatile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii.
(2) In cazul in care o microintreprindere achizitioneaza case de marcat, valoarea de achizitie a acestora se deduce din baza impozabila, in conformitate cu documentul justificativ, in trimestrul in care au fost puse in functiune, potrivit legii.