avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi mama la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi mama la pensie?

Buna Ziua , Am 4 copii si am 57 ani , as dori sa stiu daca mai este in vigoare legea cu reducerea anilor de pensie daca am 4 copii.. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:34, 9 Ianuarie 2012
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu mai prevede reducerea carstaei standard de pensionare in cazul in care o femeie a nascut un anumit numar de copii.

2. Spuneti luna si anul nasterii (banuiiesc ca sunteti femeie) si stagiul de cotizare la pensii (vechimea in munca) si va spunem cand puteti beneficia de pensie.
Pentru mama mea am intrebat , multumesc de raspuns, ea e nascuta pe 25.11.1954 . Cotizatia la zi , 34 ani vechime.
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1954 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 10 luni.

2. Poate beneficia de:
- pensie de limita de varsta la 59 de ani si 11 luni incepand cu data de 25.10.2014.
- pensie anticipata partiala la 54 de ani si 11 luni, incepand cu data de 25.10.2009.

3. - Daca va solicita pensie anticipata partiala cu data de 01.02.2012 va avea o diminuare a pensiei cu 24,75%.
- Aceasta diminuare va disparea in data de 25.10.2014 cand pensia anticipata partiala se va transforma in pensie de limita de varsta.
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua. Multumesc de raspunsuri. Mai am o singura intrebare : Tatal meu este nascut in 17.07.1953 , 13 ani de grupa a -2 a , vechime in campul muncii 36 ani , cotizatia la zi , 7 ani pensionat pe caz de boala gradul 2 , as dori sa stiu cand poate iesi la pensie anticipata . Precizez ca acum i-au scos pensia pe caz de boala .
1. Fiind nascut in 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.

2. - Pentru cei 13 ani lucrati in gr.a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
- Adica poate solicita pensie de limita de varsta la 62 de ani si 6 luni, in ianuarie 2016.

3.- Deoarece are realizat stagiul complet de cotizare poare solicita pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani.
- Pentru cei 2 ani si jumatate de anticipare i se va diminua pensia cu 22,50%, pana la transformarea pensiei anticipate partiale in pensie de limita de varsta.

4. Nu poate beneficia de pensie anticipata deoarece ii trebuie 43 de ani stagiu de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa ii de munca popesculili2003 popesculili2003 ce reducere la pensie are o persoana care are o vechime totala in munca de 31 ani din care in grupa II de munca este de 11 ani,6 luni ? (vezi toată discuția)
Varsta pensie Ana-Maria35 Ana-Maria35 Buna ziua, Mama mea este nascuta in data de 3 iulie 1959 si are 32 de ani vechime cotizati, din care 11 ani 3 luni si 22 zile lucrati in grupa a II-a a de ... (vezi toată discuția)
Pensie iubisbb iubisbb Daca o salariata(femeie) este nascuta in octombrie 1953 cu o vechime in munca de 34 ani, 8 luni, 21 zile la data de 31.05.2012 si vrea sa se pensioneze ce fel ... (vezi toată discuția)