Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... contabilitate asociatie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

contabilitate asociatie

Pentru o asociatie de vanatoare ce plan de conturi folosesc? ce declaratii depun si la ce termene? Ce program de contabilitate as putea folosi? Ar merge saga?veniturile sunt formate din cotizatiile membrilor, iar ca si cheltuieli are angajati niste paznici de vanatoare pentru a pazi fondul de vanatoare!
Multumesc

planul de conturi ONG, conform cu OMEF nr.1969/2007.
Pentru ca aveti salariati trebuie sa depuneti declaratia 112, sa aveti o persoana desemnata de catre comitetul de conducere al asociatiei sa completeze si sa transmita revisalul, sa aveti o persoana angajata sau sa faceti un contract de prestari servicii cu o firma specializata pentru masuri de siguranta si securitatea muncii la salariati.
Program de contabilitate pe calculator puteti sa folositi oricare, dar cred ca trebuie sa va creeati conturile corespunzatoare pentru ong, mai ales la venituri.
george-neagu, moderator