Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... permis sedere pe termen lung
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

permis sedere pe termen lung

Buna ziua
Un cetatean non-UE a avut o relatie in Ro in urma careia a rezultat un copil. El este casatorit si are doi copii in tara de origine. Relatia cu persoana din Ro s-a terminat dar se ocupa de cresterea si educatia copilului.
Pana anul trecut a avut permis de sedere in Ro pentru activitati comerciale.
In momentul de fata el are permis de sedere in Ro pentru 5 ani ca membru de famile potrivit articolului "strainul parinte al cetateanului roman minor, daca face dovada faptului ca minorul se afla in intretinerea sa sau ca exista obligatia platii pensiei de intretinere, obligatie pe care strainul si-o indeplineste cu regularitate (custodia copilului este comuna niciunul din parinti nu are hotarare judecatoreasca de incredintare a copilului).

Daca obtine permis pe termen lung potrivit articolului de mai sus, in momentul in care copilul devine major permisul isi pierde valabilitatea? (copilul are in momentul de fata 10 ani)
n_adina, utilizator