Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

As vrea sa stiu daca exista variante de concediere ce pot sa imi permita sa iau somaj, cu exceptia aceleia in care angajatorul trebuie sa faca restructurari?
kiro, utilizator
Variante de concediere pentru care ati putea beneficia de somaj , ar mai fi :
- art.61 lit.c C.mun.- concediere pentru inaptitudine fizica si/sau psihica
- art.61 lit.d C.mun.- concediere pentru necorespundere profesionala
As vrea sa va mai intreb: daca-la ultimul loc de munca nu am decat o vechime de 4 luni dar in ultimele 24 de luni cumulez o vechime de peste 12 luni-pot sa primesc indemnizatia de somaj?
Da, se poate ... stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni nu trebuie sa fie neaparat la acelasi angajator ... in acest caz, veti lua de la toti fostii angajatori adeverinte de somaj ....

p.s.
aveti grija ca acest stagiu se refera la un timp demunca de 8 ore/zi ...
Este o problema faptul ca de la penultimul angajator s-a plecat prin demisie iar firma in momentul de fata este inchisa?
Nu conteaza modul de incetare a raportului de munca de la fostii angajatori ... in acest sens, cred ca AJOFM-ul va poate ajuta pentru acea adeverinta necesara inscrierii la somaj ... de la iTM puteti obtine doar adeverinta de vechime pentru acea perioada ..