Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru mostenire
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru mostenire

buna seara
daca se dezbate o mostenire trebuie facut cadastrul inainte sau dupa pronuntare

iar dupa pronuntare mai trebuie mers la tribunal pentru vreo stampila
in speranta unui raspuns va multumesc anticipat
cu placere:D
expertiza din cauza daca are ca obiectiv si o ridicare topo nu mai aveti nevoie de cadastru..

da, expertiza efectuata in cauza trebuie conformata de tribunal iar hotararea, legalizata cu mentiunea irevocabila
Având în vedere protocolul încheiat între Ministerul Justiţiei şi ANCPI privind avizarea expertizelor topografice judiciare, procedură ce presupune ca instanţa în cursul judecăţii să dispună o expertiză, este necesar ca după rămânerea definitivă şi irevocabilă a hotărârii judecătoreşti şă depuneţi la OCPI hotărârea judecătorească, expertiza topografică pentru deschiderea cărţii funciare.
In baza ordinul Ministrului de Justitie nr. 1882/C din 12.09.2011 si ANCPI nr. 1.044.364 din 19.09.2011, pentru aprobarea Regulamentului privind avizarea tehnica a expertizelor judiciare efectuate de expertii judiciari in specializarea topografie, cadastru si geodezie publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 715 din 11 octombrie 2011, dupa data de 11.01.2012, va puteti prezenta la OCPI cu hotararea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, in vederea intabularii fara taxe.