Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general acte sfarsit de an pentru profesii liberale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

acte sfarsit de an pentru profesii liberale

Buna seara.
Pentru un cabinet de medicina de familie care are un medic=reprezentant legal si un angajat 1/2 norma, ce acte trebuie depuse la finante pentru sfarsitul de an 2011?
In fiecare luna depun D112.
Trebuie depusa fisa fiscala a angajatului sau alte acte?
Multumesc anticipat.
Trebuie sa depuneti declaratia 200(pana la 25 mai) si 220(pana la 31.01.2012).
Multumesc pentru raspuns.
Aceste formulare (D200, D220) se refera la reprezentatul legal (medicul), dar pentru angajat? Doar fisa fiscala?
valeria1983, utilizator
stan camelia a scris:

Trebuie sa depuneti declaratia 200(pana la 25 mai) si 220(pana la 31.01.2012).

Declaratia 220 privind venitul estimat a se realiza in anul 2012 se depune odata cu declaratia 200 privind venitul realizat pe anul 2011. Termenul de depunere este 25.05.2012. Declaratia 220 se depune doar in anumite cazuri.

Codul Fiscal
ART. 81 Declaraţii de venit estimat (în vigoare de la 1 ian. 2012)
(3) Contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi şi cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puţin 20% faţă de anul fiscal anterior depun, odată cu declaraţia privind venitul realizat, şi declaraţia estimativă de venit.

ART. 83 Declaraţia privind venitul realizat
(1) Contribuabilii care realizează, individual sau într-o formă de asociere, venituri din activităţi independente, venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din activităţi agricole, determinate în sistem real, au obligaţia de a depune o declaraţie privind venitul realizat la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, până la data de 25 mai inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.

ART. 46 Definirea veniturilor din activităţi independente
(1) Veniturile din activităţi independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere şi veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activităţi adiacente.