Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis auto

salut am si eu o intrebae pt aceasta fapta pe ce durata de timp mi se inuleaza permisul auto În baza art.87 alin.5 din O.U.G. nr.195/2002 republicată, cu aplicarea art.74 lit.a şi c Cod penal, art.76 lit.d Cod penal şi art.320 ind.1 alin.7 Cod procedură penală. Condamnă inculpatul la 4 luni închisoare. În baza art.71 alin.1 Cod penal, interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit.a teza a doua şi lit.b Cod penal pe durata executării pedepsei principale. În baza art.81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o durată de 2 ani şi 4 luni, termen de încercare stabilit în condiţiile art.82 Cod penal. În baza art.359 Cod procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor prevăzute de art.83 Cod penal a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării. În baza art.71 alin.5 Cod penal, suspendă executarea pedepsei accesorii prev. de art.71 alin.1 Cod penal, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În baza art.191 Cod procedură penală. Obligă inculpatul P la 270 lei cheltuieli judiciare faţă de stat din care onorariu avocat din oficiu în sumă de 200 lei se avansează din fondul Ministerului Justiţiei. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică, astăzi 9 decembrie 2011 la sediul Judecătoriei Drăgăşani, judeţul Vâlcea
.
Solutie: HOT. 22.06.2011. În baza art. 87 alin.1 din O.U.G. nr. 195/2002 republicată raportat la art. 3201 alin.7 Cod procedură penală şi la art.74 alin.1 lit. a şi c Cod penal cu referire la art.76 lit. e Cod penal condamnă pe inculpatul [Editat] la o pedeapsă de 5 (cinci) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o îmbibaţie alcoolică de peste 80 g/l alcool pur. În baza art. 71 alin. 1-3 Cod penal interzice inculpatului pe durata executării pedepsei principale drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II- a şi de art. 64 alin. 1 lit. b şi c Cod penal. În baza art. 81 alin. 1 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate inculpatului prin prezenta sentinţă pe o durată de 2 ani şi 5 luni, termen de încercare stabilit în condiţiile art. 82 Cod penal. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale a închisorii. În baza art. 359 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 Cod penal a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării. În baza art. 189 Cod procedură penală onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpat, av. [Editat], în sumă de 50 RON, va fi avansat din fondurile Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti. În baza art.191 alin.1 Cod procedură penală obligă pe inculpat la plata către stat a sumei de 400 RON reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat în cauză. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru inculpat şi pentru procuror. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 22.06.2011.

1. Vreau sa imi dau examneul auto inainte de iunie, in ideea ca mai castig timp. Pot face lucrul acesta?
2. In cazul in care pot da ex. inainte de iunie si il promovez, permisul imi vine la 1an de la pronuntare( adica sfarsitul lui iunie) ?
Gabriela Pintea, Consilier juridic