avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand trebuie sa reincep serviciul pentru a beneficia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand trebuie sa reincep serviciul pentru a beneficia de stimulentul de insertie?

Buna ziua,
Am nascut pe 25 martie 2011 si apoi am fost in CM 43 zile.Indemnizatia a fost depusa incepand cu 6 mai 2011.Am optat pt un an de stat in ingijire copil.As dori sa stiu cu ce data ar trebui sa ma intorc la serviciu dar sa pot beneficia si de ajutorul acela de 5 mil.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:30, 6 Ianuarie 2012
Ar trebui sa incepeti serviciul pe data de 25.03.2011 atunci cand copilul implineste 1an.

scuze :25.03.2012
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Ianuarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. OUG 111/2010 spune ca pentru a beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei pe luna, pana implineste copilul 2 ani, trebuia sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an.

2. - Asta inseamna sa reveniti la serviciu cel tarziu pe 24 martie 2012.
- Eu v-as recomanda sa reluati activitatea pe 01.03.2012, sa nu aveti vreo surpriza neplacuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulentul pentru reintoarcerea la serviciu in 2013 (stimulent de insertie) nadiandreea nadiandreea fiul meu face 2 ani in 30 ian 2014 si am optat pt cic 2 daca ma intorc la servici in noiembrie 2013 primesc stimulentul de 500 de ron pt cele 3 luni pana la ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru cresterea copilului Rusu_Mihaela_91 Rusu_Mihaela_91 Buna ziua.am o intrebare,pe 10.08.2014 copilul meu face 1anisor si vreau sa ma intorc la munca,mentionez ca acum 1 an cand am depus dosarul am ales sa stau ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere a copilului biancaco biancaco Buna ziua! Eu am nascut pe 8 martie 2013 si am intrat in concediu maternal pe 20 mai 2013. Cand ar trebui sa ma intorc la munca pentru a beneficia de ... (vezi toată discuția)