Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand trebuie sa reincep serviciul pentru a beneficia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand trebuie sa reincep serviciul pentru a beneficia de stimulentul de insertie?

Buna ziua,
Am nascut pe 25 martie 2011 si apoi am fost in CM 43 zile.Indemnizatia a fost depusa incepand cu 6 mai 2011.Am optat pt un an de stat in ingijire copil.As dori sa stiu cu ce data ar trebui sa ma intorc la serviciu dar sa pot beneficia si de ajutorul acela de 5 mil.Va multumesc
Ar trebui sa incepeti serviciul pe data de 25.03.2011 atunci cand copilul implineste 1an.

scuze :25.03.2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. OUG 111/2010 spune ca pentru a beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei pe luna, pana implineste copilul 2 ani, trebuia sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an.

2. - Asta inseamna sa reveniti la serviciu cel tarziu pe 24 martie 2012.
- Eu v-as recomanda sa reluati activitatea pe 01.03.2012, sa nu aveti vreo surpriza neplacuta.