avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendarea dreptului de asistenta sociala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendarea dreptului de asistenta sociala

Am varsta de 64 ani,sunt pensionar si sufar de astm bronsic infecto-alergic de cand ma stiu.Copil fiind am fost purtat de catre parintii mei pe la diferite spitale sau dispensare din tara(Tarnaveni,Tg.Mures,Bucuresti,Sibiu) pe unde am locuit in decursul anilor,nici unul din parinti negandindu-se sa pastreze recomandari medicale facute acum 50-60 de ani.La intoarcerea din armata, la intr.la care am fost angajat mi s-a deschis o fisa medicala la care primul diagnostic pus pe aceea fisa in data de 25 10 1969 a fost de "viroza respiratorie"acordandumi-se concediu medical de 10 zile.Dupa mai multe diagnostice ca "rinita alergica" ,"bronsita asmatiforma", am fost gasit in urma testarilor alergic la praf si fungi.Ca urmare a acestora si a unor crize asmatiforme, in anul1988,martie,pe fisa mea medicala apare:astm bronsic infecto-alergic,rinita alergica.In anul1994,pe baza bolii si in urma unui dosar medical am obtinut un Certificat de incadrare intr-o catagorie de persoane handicapate.....,cu valabilitate de un an.In17 11 2005 pe baza aceluiasi diagnostic si diferitelor acte depuse la dosarul medical(internari, cure la salina,etc)obtin alt certificat cu valabilitate de un an,ca apoi in data de16 03 2006,comisia de expertiza imi elibereaza un certificat permanent.In acelasi an la data de 23 11 2006 comisia de expertiza,reverificandu-mi dosarul medical imi elibereaza Certificatul de incadrare in grad de handicap (accentuat),cu valabilitate permanenta.In data de 28 12 2011 primesc in cutia postala o adresa de la Consiliul Judetean-Directia Generala De Asistenta Sociala Si Protectia Copilului,care stipuleaza ca:in baza art.90<2 alin.1 lit.b si alin.5din Legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap,coroborate cu prevederile art.36 alin.5 dinH.G.R.nr268/2007 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.448/2006,in temeiul prevederilor art.8 alin1 din anexa la H.G.R.nr.1434/2004 privind atributiile si Regulamentul-cadru de organizare si functionare a D.G.A.S.P.C.imi este suspendat cu data de 01 12 2011 dreptul de asistenta sociala,pana la incheierea procesului de reevaluare.Dupa o zi,in data de 29 12 2011,tot in cutia postala,gasesc o alta adresa in care sunt invitat la o data din luna ianuarie2012 la comisia de reevaluare,specificandu-se ca adresa mi-a fost trimisa cu confirmare de primire(neadevarat ,eu nesemnand de primirea acesteia si nefiind nici timbrata ca o srisoare cu confirmare) .Intreb daca este legal cum se procedeaza ,eu trecand in decursul anilor prin atatea comisii de expertiza,pana am fost incadrat in acest grad de handicap.cu valabilitate permanenta ,mai mult de atat,eu obtinand cerificat de incadrare in anii2005,2006,inainte de data de 06 12 2006 cand a fost emisa legea448/2006 si publicata in Monitorul Oficial Nr 1006 din 18 12 2006. in Va multumesc pentru rabdare,anticipat pentru eventualitatea unui raspuns si va doresc un an nou cu sanatate.

Alte discuții în legătură

Astm bronșic alergic- handicap Marcel2017 Marcel2017 Buna ziua. Va rog sa îmi transmiteți ce demersuri se fac in vederea încadrării in grad de handicap (cu tot ceea ce presupune acest lucru), a unei persoane ... (vezi toată discuția)
Bursa medicala pentru astm bronsic GabriellaS GabriellaS Buna seara! Ma intereseaza sa stiu daca se acorda bursa pe motive medicale pentru un elev de clasa a 8-a care este diagnosticat cu astm bronsic, pentru care a ... (vezi toată discuția)
Certificat handicap copil mirela_cop mirela_cop Baietelul meu de 1 an si 10 luni are astm bronsic moderat partial remis sub tratament( avem 2 doze de spray pe zi). Dupa o internare la pediatrie, am hotarat ... (vezi toată discuția)