Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificat handicap copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificat handicap copil

Baietelul meu de 1 an si 10 luni are astm bronsic moderat partial remis sub tratament( avem 2 doze de spray pe zi). Dupa o internare la pediatrie, am hotarat sa mergem la pneumolog si am evitat spitalizarie. In concluzie, am inaintat dosarul pentru primirea gradului de handicap, avand o singura internare si scrisorile medicale de la medicul specialist. Ni s-a spus ca sunt slabe sanse sa primim raspuns pozitiv, pentru ca in lege se prevede obligativitatea a cel putin 3 internari. As vrea sa stiu daca este asa si care e aceasta lege.
Va multumesc.
Este vorba despre normele interne ale comisiei medicale de expertiza medicala persoane cu handicap
Asta inseamna ca fiecare comisie poate sa isi faca propriile criterii dupa care sa acorde gradele de handicap? Ele nu sunt stipulate printr-o lege (cum e Ordinul 18/2003), care sa fie valabila pentru toata lumea?