avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Astm bronșic alergic- handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Astm bronșic alergic- handicap

Buna ziua. Va rog sa îmi transmiteți ce demersuri se fac in vederea încadrării in grad de handicap (cu tot ceea ce presupune acest lucru), a unei persoane diagnosticate cu astm bronșic alergic, în vârstă de 55 de ani.
Cel mai recent răspuns: Marcel2017 , utilizator 16:42, 23 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_305...
Buna ziua.
Având în vedere faptul că încadrarea în grad de handicap a afecțiunii astm bronșic alergic- este posibilă doar dacă dosarul conține documente justificative care să ateste că afecțiunea a fost diagnosticată până la vârsta de 26 de ani, va rog să-mi sugerați cum as putea face dovada in condițiile in care am 55 de ani iar în urma cu 35 de ani se mergea pe diagnosticul de bronșită, dispensarele s-au desființat, spitalul studențesc unde am fost internată la fel etc. Azi am fost la pneumo și mi-au spus că nu mai există dosarul meu fizic, iar medic de familie nu exista la acea vreme. Mulțumesc

POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_305...

Puteti cauta detinatorul arhivei de la dispensare, spitalul studentesc, etc. DJSP ar trebui sa stie cine detine arhiva. Nu cred ca spitlul studentesc a disparut. Gasiti aici informatii despre spitalul studentesc.
Notificati in scris la spitalul de pneumatologie, cu nr. de inregistrare/ data si cereti dosarul dvs. Sa motiveze unde se gaseste daca nu mai exista fizic.
Azi, la controlul periodic am întrebat, m-au găsit în aplicație figurând in 2012 și mi-au zis că înainte se completau documentele de mâna, nu pe calculator. Acasă, mi-am găsit un rezultat de la spirometrie tot de la același spital, scris de mână, datând din 2007. Spitalul studențesc din Cluj, nu mai există. Oricum, în acea vreme (cca 1989-90), nu exista diagnostic clar de "astm bronșic alergic" , ci "bronșită" , "viroza respiratorie", "rinita alergică" etc. Mulțumesc.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti cauta detinatorul arhivei de la dispensare, spitalul studentesc, etc. DJSP ar trebui sa stie cine detine arhiva. Nu cred ca spitlul studentesc a disparut. Gasiti aici informatii despre spitalul studentesc.
Notificati in scris la spitalul de pneumatologie, cu nr. de inregistrare/ data si cereti dosarul dvs. Sa motiveze unde se gaseste daca nu mai exista fizic.

Ultima modificare: Vineri, 23 Iunie 2023
Marcel2017, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendarea dreptului de asistenta sociala nicutamas nicutamas Am varsta de 64 ani,sunt pensionar si sufar de astm bronsic infecto-alergic de cand ma stiu.Copil fiind am fost purtat de catre parintii mei pe la diferite ... (vezi toată discuția)
Incadrarea în grad de handicap cu afecțiunea de astm bronsic ... Cornely Cornely Incadrarea în grad de handicap cu afecțiunea de astm bronsic este posibilă doar dacă dosarul conține documente justificative care să ateste că ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie barbuloredana barbuloredana Buna seara! Am un baietel in varsta de 5 ani,diagnosticat de la varsta de 3 ani cu astm bronsic alergic persistent.,timp in care nu am putut lucra decat cate 1 ... (vezi toată discuția)