Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Astm bronșic alergic- handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Astm bronșic alergic- handicap

Buna ziua. Va rog sa îmi transmiteți ce demersuri se fac in vederea încadrării in grad de handicap (cu tot ceea ce presupune acest lucru), a unei persoane diagnosticate cu astm bronșic alergic, în vârstă de 55 de ani.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_305...
Buna ziua.
Având în vedere faptul că încadrarea în grad de handicap a afecțiunii astm bronșic alergic- este posibilă doar dacă dosarul conține documente justificative care să ateste că afecțiunea a fost diagnosticată până la vârsta de 26 de ani, va rog să-mi sugerați cum as putea face dovada in condițiile in care am 55 de ani iar în urma cu 35 de ani se mergea pe diagnosticul de bronșită, dispensarele s-au desființat, spitalul studențesc unde am fost internată la fel etc. Azi am fost la pneumo și mi-au spus că nu mai există dosarul meu fizic, iar medic de familie nu exista la acea vreme. Mulțumesc

POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_305...

Puteti cauta detinatorul arhivei de la dispensare, spitalul studentesc, etc. DJSP ar trebui sa stie cine detine arhiva. Nu cred ca spitlul studentesc a disparut. Gasiti aici informatii despre spitalul studentesc.
Notificati in scris la spitalul de pneumatologie, cu nr. de inregistrare/ data si cereti dosarul dvs. Sa motiveze unde se gaseste daca nu mai exista fizic.
Azi, la controlul periodic am întrebat, m-au găsit în aplicație figurând in 2012 și mi-au zis că înainte se completau documentele de mâna, nu pe calculator. Acasă, mi-am găsit un rezultat de la spirometrie tot de la același spital, scris de mână, datând din 2007. Spitalul studențesc din Cluj, nu mai există. Oricum, în acea vreme (cca 1989-90), nu exista diagnostic clar de "astm bronșic alergic" , ci "bronșită" , "viroza respiratorie", "rinita alergică" etc. Mulțumesc.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti cauta detinatorul arhivei de la dispensare, spitalul studentesc, etc. DJSP ar trebui sa stie cine detine arhiva. Nu cred ca spitlul studentesc a disparut. Gasiti aici informatii despre spitalul studentesc.
Notificati in scris la spitalul de pneumatologie, cu nr. de inregistrare/ data si cereti dosarul dvs. Sa motiveze unde se gaseste daca nu mai exista fizic.

Marcel2017, utilizator