avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim demisie

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, in cazul cand un angajat isi da demisia pe 13 dec 2011, termen preaviz 20 zile lucratoare care se termina pe 12 ian 2011, intre timp, de comun acord,sefu si angajatul, au hotarat sa inceteze contractul pe 09.01.2012. Daca nu s-au consumat toate zilele de preaviz, pot sa fac incetarea contractului prin demisie? ramane prin demisie sau modific cu acordul parilor ?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:00, 6 Ianuarie 2012
Daca de comun acord,seful si angajatul, au hotarat sa inceteze contractul pe 09.01.2012... atunci incetarea c.i.m. se poate face in baza art.81 alin.7 C.mun. sau art.55 lit.b C.mun.- in conditiile in care exista un acord in acest sens.
am observat ca in revisal demisia apare la art 81, iar in codul muncii din 2011 (ultima versiune) , demisia este la art. 79. Cum e corect sa scriu in decizia de incetare cim ?
Codul Muncii a fost republicat in 18.05.2011 , astfel incat art.79 a devenit art.81 .... asadar, demisia, in prezent, este reglementata de art.81 C.mun.
in codul muncii valabil cu 01.05.2011, demisia este la art 79....... pana la urma cum e corect ???

SECTIUNEA A 8-A DEMISIA
ART. 79 (1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica
angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.

Legea 53 / 24.01.2003 CODUL MUNCII – actualizata cu Legea 40/2011 – valabila de la 1.05.2011 - www.rauflorin.ro -Pagina 20 din 57
Codul Muncii republicat , valabil de la 18.05.2011 ...M.Of., partea I, nr. 345/18.V.2011

www.avocatnet.ro/download.ph...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii republicat liliana soit liliana soit As dori sa mi se clarifice cu ce data intra in vigoare Codul muncii REPUBLICAT privind noua numerotare prevazuta de Legea 40 art V . Conform aparitiei in MO ... (vezi toată discuția)
Perioada de preaviz mireille0618 mireille0618 Buna ziua. Doresc sa-mi dau demisia cu acordul partilor, \"la zi\" cum se spune, fara a mai sta in perioada de preaviz, dar angajatorii nu sunt de acord. Ce se ... (vezi toată discuția)
Demisie kenzokent kenzokent Buna ziua, Vreau sa imi dau demisia si vreau sa stiu unele detalii, si daca s-a mai schimbat ceva: Perioada de preaviz este de 20 zile, unde esti ... (vezi toată discuția)