Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... valoare \"dupa ureche\" la constructie noua
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

valoare "dupa ureche" la constructie noua

la multi ani tuturor!
cum se stabileste valoarea unei construcii cand aceasta este finalizata? casa apartie unei persoane fizice, lucrarile sunt executate in regie proprie, fara nici o firma! din start proiectantul a estimat o valoare astronomica mult, mult mai mare decat cea din acest caz. la primarie, cand s-a obtinut autorizatia de construie au mai scazut un pic suma, dar la inspectoratul de stat in constructii s-a spus ca oricum la sfarsit ei vor mai mari suma, ca asa se cam face de obicei. intrebarea este: toate taxele si impozitele se vor platii in functie de ce suma vor ei, fara sa conteze realitatea? facturi si chitante sunt pe o buna parte dintre materiale, dar oricum s-a spus ca nu sunt necesare, fiind vorba de persoana fizica.
cum va fi?
alina_f, utilizator
Valoarea nu se calculeaza dupa ureche, ci conform Codului Fiscal, respectiv Valoarea de impozitare.
Aceasta se calculeaza dupa formula: suprafata construita desfasurata(metrii patrati) x 806 lei/mp x coeficient zona(2-2,6).
Oricum aceasta valoare este MULT mai mare decat valoarea reala pe care ati platit-o pentru construirea in regie proprie!
Din pacate aceasta este valoarea minima la care se aplica toate taxele, impozit, taxa autorizatie, taxa ISC...#-o
am inteles, va multumesc!