Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale categoria de folosinta a unui spatiu
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

categoria de folosinta a unui spatiu

buna ziua,
va rog daca puteti sa-mi spuneti cum este mai bine din punct de vedere al proprietarului persoana fizica , sa declar un spatiu la taxe si impozite
a) spatiu comercial asa cum reiese din autorizatia de constructie,sau
b) spatiu de locuit ,in baza unei declaratii pe propria raspundere
in momentul de fata este spatiu comercial declarat si este folosit ca spatiu de locuit nu stiu pe viitor daca il folosesc ca spatiu de locuit ce avantaje / dezavantaje ar fi
va multumesc
Daca va referiti la impozitul datorat, in cazul in care declarati cladirea ca locuinta si suprafata desfasurata a acestei cladiri este mai mare decat 150 metri patrati valoarea impozabila a cladirii se majoreaza cu cate 5% pentru fiecare 50 metri patrati sau fractie.
conform Codului fiscal art 251 alin 8

[ link extern ]

Adica : sa presupunem ca valoare impozabila determinata este de 180000 lei si cladirea are suprafata desfasurata de 255 metri patrati .
se face calculul :
255-150=105 metri patrati peste 150 mp
105/50= 2,1 =>3
3*5%=0,15
Valoarea impozabila va fi 180000*(1+0,15)=207000 lei , deci impozitul datorat va fi de
207000*0,1%=207 lei fata de 180 lei cat se daoreaza daca este spatiu comercial.