Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... dubla impozitare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

dubla impozitare

o nebunie de actualitate este aceea legata de guvernul Monti-Italia, de impozitarea proprietatilor din romania pentru residentii din Italia.Din vagile mele cunostinte trebuie sa existe un acord bilateral prin care statele contractante recunosc autoritatea de impozitare a unui bun imobil,cu titlu de proprietate privata.Cum poate fi impozitat in Italia un bun domiciliat in Romania care este deja impozitat?
ghepardul, utilizator
Din acel procent de 0,53% parca se va scadea impozitul platit in Romania si restul se va plati in Italia. Asta cu scaderea impozitului deja platit se limiteaza la statele uniunii.

Si Romania va impozita veniturile din strainatate a rezidentilor din Romania de anul aceste, parca.
Multumesc pentru raspuns,insa nu mapot lamuri de unde poate fi dedus temeiul legal al impozitarii unui bun imobil situat pe teritoriul unui stat,de catre un alt stat de residenta, in absenta unei conventii intre state cum exista intre Canada si Romania, Germania si Romania, conventie care elimina dubla impozitare prin stabilirea statului competent impozitarii bunului. Daca bunul nu este declarat in Italia de exemplu, cum poate fi dedus?
asta trebuie sa il intrebati pe legiuitorul italian