Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hotararea definitiva cand va fi?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hotararea definitiva cand va fi?

8/11/2011 Condamnare
Solutie: Condamnă pe inculpat la pedeapsa de 8(opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80g/l alcool pur în sânge” prev si ped de art 87 alin 1 din OUG nr. 195/2002 aşa cum a fost aceasta modificată şi completată prin Legea nr. 49/2006, cu reţinerea dispoziţiilor art. 3201 alin.7 Cod procedură penală. În baza dispoziţiilor art. 81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicată inculpatului prin prezenta sentinţă penală pe o perioadă de 2(doi) ani si 8(opt) luni, termen de încercare calculat potrivit dispoziţiilor art. 82 Cod penal. Cu recurs.

Mentionez ca inculpatul nu a facut recurs dupa aceasta data, cam in cat tim se da hotararea definitiva si ... se poate schimba situatia de mai sus in mai rau?

Multumesc celui ce-mi va raspunde!
dupa expirarea termenului de recurs(10 zile)
situatia ramane asa cum a fost stabilita de instanta de judecata,nu o sa fie nici mai bine nici mai rau
ContSters234567, utilizator
mergeti la instanta si solicitati o copie de pe hotarare ca sa fiti sigur ca nu s-a declarat recurs.
parchetul are dreptul de a promova recurs daca dansii considera ce nu a fost bine dozata pedeapsa functie de fapta savarsita.
cel mai bine e sa merget sa cereti copie prin care sa se specifice ca este definitiva. succes
Da, in conditiile in care veti obtine o copie legalizata dupa hotararea de condamnare veti fi absolut sigur ca nici parchetul nu a declara recurs si hotararea judecatoreasca penala este definitiva.

A ramas definitiva de la data pronuntarii hotararii daca nu s-a declarat recurs.