Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Solutie dosar inculpat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Solutie dosar inculpat

Aici e textul dar nu inteleg ceva: va beneficia de micsorare a pedepsei cu o treime sau nu?

Condamnă pe inculpat la pedeapsa de 8(opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80g/l alcool pur în sânge” prev si ped de art 87 alin 1 din OUG nr. 195/2002 aşa cum a fost aceasta modificată şi completată prin Legea nr. 49/2006, cu reţinerea dispoziţiilor art. 3201 alin.7 Cod procedură penală. În baza dispoziţiilor art. 81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicată inculpatului prin prezenta sentinţă penală pe o perioadă de 2(doi) ani si 8(opt) luni, termen de încercare calculat potrivit dispoziţiilor art. 82 Cod penal. Cu recurs.
nu vad ce nu intelegeti?....sentinta este clara. 8 luni cu suspendare, 2 ani si 8 luni termen de incercare...
,,cu reţinerea dispoziţiilor art. 3201 alin.7 Cod procedură penală,, aici nu inteleg se reduce conform art 3201 sau nu?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Asa se pare, ca beneficiati de reducere conform alin. 7 din art. 320 ^1.
Pedeapsa prevazuta de art 87 al. 1 din Oug 195/2002 este situata intre un minim special de 1 an si un maxim special de 5 ani.
Procedura simplificata prev. de art 320 indice 1 c.proc.pen., da posibilitatea instantei sa reduca aceste limite cu 1/ 3, adica exact ceea ce instanta a aplicat, o pedeapsa de 8 luni, in loc de minimul pedepsei de 1 an.