avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DEFINITIV
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DEFINITIV

: Respinge recursul declarat de partea civilă C ,împotriva sentinţei penale nr.1285 din data de 27.06.2012 pronunţată de Judecătoria Botoşani în dosar nr./193/2010, ca nefondat. Admite recursul declarat de inculpatul A ,împotriva aceleiaşi sentinţe. Casează în parte s.p. mai sus-menţionată şi în rejudecare: Înlătură din s.p. dispoziţia de aplicare a art.33 lit.a,b, art.34 Cod penal. Condamnă pe inculpatul A ,pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, prev. de art.87 alin.1 din OUG nr.195/2002 cu aplicarea art.320/1 alin.7 Cod procedură penală la pedeapsa de 8(opt)luni închisoare (în loc de 1 an şi 4 luni închisoare). În temeiul art.33 lit.a,b, art.34 lit.b Cod penal contopeşte pedepsele stabilite în sarcina inculpatului prin s.p. atacată pentru săvârşirea infracţiunilor prev. de art.272/1 Cod penal şi de art.86 alin.2 din OUG nr.195/2002 cu pedeapsa stabilită prin prezenta pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.87 alin.1 din OUG nr.195/2002 în pedeapsa cea mai grea, de 8(opt) luni închisoare. În temeiul art.81 Cod penal suspendă condiţionate executarea pedepsei principale pe o durată de 2 ani şi 8 luni (în loc de 3 ani şi 4 luni), termen de încercare stabilit în condiţiile art.82 Cod penal. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei care nu sunt contrare prezentei decizii. Obligă partea civilă să plătească statului suma de 100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare din recurs. Celelalte cheltuieli judiciare din recurs rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 05.11.2012. VA ROG SA IMI SPUNETI CAND POT SA MERG SA MA INSCRIU LA EXAMEN PT. A-MI LUA CATEGORIILE AVUTE DUPA CELE 8 LUNI SAU 1 AN DE LA RAMANEREA DEFINITIVA ,MAI EXISTA SI ALTE POSIBILITATI
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:26, 11 Noiembrie 2012
Va inscrieti la examen cand se implineste un an de cand hot e definitiva. Daca asta e legea, inseamna ca legal, nu-s alte posibilitati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnare oug nr.195/2002 valerian75 valerian75 Ora estimata: 8:30 Complet: C3 Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: 1. Condamnă inculpatul XXXXX, la o pedeapsă de 4 (patru) luni închisoare pentru ... (vezi toată discuția)
Solutie dosar inculpat ana_abo ana_abo Aici e textul dar nu inteleg ceva: va beneficia de micsorare a pedepsei cu o treime sau nu? Condamnă pe inculpat la pedeapsa de 8(opt) luni închisoare ... (vezi toată discuția)
Condamnare? nicoletacar nicoletacar va rog sa mi spunet ce sentinta este?este condamnat va rog sa mi explicati sentinta. va multumesc olutie: Emite adresa catre Biroul Executari Penale a ... (vezi toată discuția)