Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condamnare OUG nr.195/2002
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condamnare OUG nr.195/2002

Ora estimata: 8:30
Complet: C3
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: 1. Condamnă inculpatul XXXXX, la o pedeapsă de 4 (patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană (..) al cărei permis i-a fost retras sau anulat, prevăzută şi sancţionată de art.86 alin.2 OUG nr.195/2002 cu aplicarea art. 3201 Cod procedură penală, art. 33 lit. a, art. 37 lit.a Cod penal. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 lit. a, teza a doua, şi lit. b Cod penal, pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 Cod penal. Constată că fapta pentru care inculpatul a fost sancţionat prin prezenta, este comisă în cursul termenul de încercare stabilit prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010, definitivă prin nerecurare la data de 29.10.2010, prin care inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă de 8 luni pentru comiterea unei infracţiuni de refuz de recoltare probe biologice, prev. de art. 86 alin. 5 din OUG nr.195/2002. În baza art. 83 alin.1 Cod penal, revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 8 (opt) luni închisoare aplicate inculpatului prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010 pronunţată în dosarul nr.706/314/2010 al Judecătoriei Suceava definitivă la data de 29.10.2010 prin nerecurare. Potrivit art. 83 alin.1 Cod penal, adaugă la pedeapsa de 4 luni închisoare, stabilită inculpatului prin prezenta sentinţă, pedeapsa de 8 luni închisoare aplicată prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010 pronunţată în dosarul nr.706/314/2010 al Judecătoriei Suceava definitivă la data de 29.10.2010, urmând ca în total inculpatul XXXX să execute 1 (un) an închisoare. 2. Condamnă inculpatul XXXXXX, la o pedeapsă de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având o îmbibaţie alcoolică peste limita admisă de lege prevăzută şi sancţionată de art.87 alin.1 OUG nr.195/2002 cu aplicarea art. 3201 Cod procedură penală, art. 33 lit. a, art. 37 lit.a Cod penal Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 lit. a, teza a doua, şi lit. b Cod penal, pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 Cod penal. Constată că fapta pentru care inculpatul a fost sancţionat prin prezenta, este comisă în cursul termenul de încercare stabilit prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010, definitivă prin nerecurare la data de 29.10.2010, prin care inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă de 8 luni pentru comiterea unei infracţiuni de refuz de recoltare probe biologice, prev. de art. 86 alin. 5 din OUG OUG nr.195/2002. În baza art. 83 alin.1 Cod penal, revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 8 (opt) luni închisoare aplicate inculpatului prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010 pronunţată în dosarul nr.706/314/2010 al Judecătoriei Suceava definitivă la data de 29.10.2010 prin nerecurare. Potrivit art. 83 alin.1 Cod penal, adaugă la pedeapsa de 8 luni închisoare, stabilită inculpatului prin prezenta sentinţă, pedeapsa de 8 luni închisoare aplicată prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010 pronunţată în dosarul nr.706/314/2010 al Judecătoriei Suceava definitivă la data de 29.10.2010, urmând ca în total inculpatul XXXXXXX să execute 1 (un) an şi 4 (patru) luni închisoare. În baza art.33 lit. a Cod penal şi art.34 lit.b Cod penal contopeşte pedepsele rezultante inculpatului prin prezenta, urmând ca acesta să execute pedeapsa cea mai grea 1 (un) an şi 4 (patru) luni închisoare. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 lit. a, teza a doua, şi lit. b Cod penal, pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 Cod penal. În temeiul art. 189 şi 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de acesta, din care suma de 800 lei din cursul urmăririi penale. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru toate părţile. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 17.06.2013

Mentionez ca am facut recurs si s-a fixat termen pt data de 25.septembrie 2013.
Doresc sa stiu ce motive asi putea invoca pentru recurs,daca acesta trebuie motivat si in ce termen trebuie motivat,daca pot solicita o suspendare a executariisub supraveghere,sau o condamnare la locul de munca,etc.....

VA MULTUMESC !
Recursul trebuie motivat si depus la instanta cel mai tarziu cu 5 zile inainte de termenul de judecata.

Motivele de recurs trebuie sa se incadreze strict pe prevederile legale, adica pe unul din punctele cuprinse in art.385 indice9 din codul de procedura penala.
Recursul fiind exercitat impotriva unei sentinte fara drept de apel, nu este limitat la motivele de casare prevazute de art. 385 indice 9 (putand fi invocate si alte critici) si poate fi motivate chiar si oral in ziua judecatii.
Oricum, este indicat sa fiti aparat de un avocat.