Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea favorabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea favorabila

Buna ziua.Sotul meu este inchis din 06.12.2012, fiind condamnat la 2 ani si 8 luni, pentru conducere cu permis anulat.Nu are rapoarte negative,...a fost la cursuri...lucreaza in schimburi in incinta penitenciarului de 3 luni de zile.Odata cu implementarea noului cod penal, beneficiara de legea favorabila? este poisibil sa vina acasa? va multumesc
De ce o considerati mai favorabila in privinta infractiunii mentionate?eu nu cred ca se schimba nimic in cazul dvs.
el initial are condamnare cu executare pentru fapta comisa de 8 lubi , si vine cu doi ani dintr-o decizie de condamnare de 2 ani cu suspendare, per total 2 ani si 8 luni.Se tot vorbeste ca odata cu intrarea in vigoare a noul cod penal, ar beneficia si el de o reducere...sau de legea asta favorabila
in detentie , ei intre ei mai vorbesc, si probabil ce aude , unul alutul....zvonuri...
Da, sunt zvonuri, o analiza exacta se va face la momentul oportun.
Buna ziua d-le avocat, in urma discutiilor avute cu sotul la telefon,a inteles ca, pe vechiul cod penal se incadra intre o pedeapsa de 2-7 ani, acum pe noul cod este intre 1-5 ani, si se poate incadra cu legea favorabila, si ar putea sa faca cerere de eliberare conditionata.....va rog din suflet sa la ajutati si sa ma lamutiti...va multumesc

la pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care avea permisul de conducere anulat, prevăzută şi pedepsită de art. 86 alin. 2 din OUG 195/2002 rep., cu aplicarea art. 37 lit. a cod penal, art. 320 indice 1 alin. 7 cod procedură penală şi art. 80 cod penal. Conform art. 83 cod penal revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 2 ani închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 100 din 23.02.2010 a Judecătoriei Bârlad, rămasă definitivă prin decizia nr.123/A/25.05.2010 a Tribunalului Vaslui.( faptă din 23.03.2009) Conform art. 83 cod penal revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 2 ani închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 601 din 10.11.2009 a Judecătoriei Bârlad, rămasă definitivă prin decizia nr.320/R/06.05.2010 a Curţii de Apel Iaşi. ( faptă din 23.08.2008). Conform art. 83 cod penal, art.33 lit. a şi art. 34 lit. b din codul penal contopeşte pedeapsa de 2 ani închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 100 din 23.02.2010 a Judecătoriei Bârlad, rămasă definitivă prin decizia nr.123/A/25.05.2010 a Tribunalului Vaslui, cu pedeapsa de 2 ani închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 601 din 10.11.2009 a Judecătoriei Bârlad, rămasă definitivă prin decizia nr.320/R/06.05.2010 a Curţii de Apel Iaşi, inculpatul urmând să execute pedeapsa cea mai grea, aceea de 2 ani închisoare, pedeapsă ce se va executa alături de cea aplicată prin prezenta sentinţă, inculpatul urmând să execute în total pedeapsa de 2 ani şi 8 luni închisoare. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza II şi lit. b din codul penal, pe durata prevăzută de art. 71 cod penal. Dispune anularea formelor de executare emise în baza sentinţelor penală nr. 100 din 23.02.2010 a Judecătoriei Bârlad şi nr. nr. 601 din 10.11.2009 a Judecătoriei Bârlad şi emiterea unor noi forme de executare conform prezentei sentinţe. Onorariul apărătorului din oficiu ce a asistat pe inculpat la instanţă, în sumă de 200,00 lei ( delegaţia seria AV nr. 94/21.06.2012) va fi achitată la BA Tecuci din fondurile Ministerului Justiţiei. Obligă pe inculpat să plătească statului suma de 410,00 lei cu titlul de cheltuieli judiciare din care suma de 200,00 lei reprezintă onorariu apărător oficiu. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 24.07.2012.

a urmat reculsul care a fost respins , si din 06.12.2012 este inchis.

ce se poate face in acest caz? poate face cerere de eliberare conditionata? poate reanaliza dosarul dupa noul cod?

CU STIMA SI RESPECT

ContSters294253, utilizator