Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea favorabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea favorabila

Buna ziua.Sotul meu este inchis din 06.12.2012, fiind condamnat la 2 ani si 8 luni, pentru conducere cu permis anulat.Nu are rapoarte negative,...a fost la cursuri...lucreaza in schimburi in incinta penitenciarului de 3 luni de zile.Odata cu implementarea noului cod penal, beneficiara de legea favorabila? este poisibil sa vina acasa? va multumesc
Buna ziua.avem un caz si vi-l prezint si dumneavoastra, si sa-mi spuneti si mie care este diferenta dintre cele doua, de ce sotul meu nu a beneficiat ....

Solutia pe scurt: În baza art. 86 al. 1 din O.U.G. nr. 195/02 republ. condamnă inculpatul Trufea Constantin Adrian, la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare cu aplicarea art. 74 al. 2 şi art. 76 lit. d C.pen. În temeiul art. 83 C.pen. revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei rezultante de 1 an şi 8 luni închisoare, aplicată prin sent. pen. nr. 1322/29.09.2008 a Judecătoriei Vaslui, definitivă prin neapelare la 20.10.2008, pedeapsă pe care o cumulează cu pedeapsa aplicată în prezenta cauză, inculpatul urmând să execute astfel, pedeapsa rezultantă de 2 (doi) ani şi 4 (patru) luni închisoare, în regim de detenţie. Interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 lit. a teza II, lit. b C.pen. în condiţiile prev. de art. 71 al. 2 C.pen. În baza art. 191 C.pr.pen. obligă inculpatul Trufea Constantin Adrian la plata către stat a sumei de 350 lei - cheltuieli judiciare avansate în cursul urmăririi penale şi al judecăţii. Suma de 50 lei – parte din onorariu avocat oficiu - va fi suportată din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru reprezentantul Ministerului Public şi de la comunicare pentru inculpat. Pronunţată în şedinţă publică,azi, 19.06.2012.
Document:

SOLUTIA DATA DE PE 1 FEBRUARIE 2014

Ora estimata: 08:30
Complet: Complet 3 penal solicitari art 23 din LPA
Tip solutie: admite plângerea
Solutia pe scurt: În baza art.23 din Legea 255/2013 raportat la art. 595 Cod de procedură penală, art 6 Cod penal, admite sesizarea Comisiei de evaluare a incidenţei aplicării legii penale mai favorabile, constituită în temeiul H.G. nr. 836/2013 la nivelul Penitenciarului Vaslui şi constată intervenirea legii penale mai favorabile cu privire la pedeapsa aplicată condamnatului Trufea Constantin Adrian prin sentinţa penală nr. 1322/29.09.2008 a Judecătoriei Vaslui. Descumulează pedeapsa rezultantă de 2 ani şi 4 luni închisoare, aplicată condamnatului Trufea Constantin Adrian, prin sentinţa penală nr. 744/19.06.2012 pronunţată de Judecătoria Vaslui şi repune în individualitatea lor pedepsele componente, după cum urmează: - pedeapsa de 8 luni închisoare, stabilită pentru săvârşirea infracţiunii prevăzută de art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 rep. cu aplicarea art. 74 alin. 2 şi art. 76 lit. d Cod penal; - pedeapsa rezultantă de 1 an şi 8 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 1322/29.09.2008 a Judecătoriei Vaslui. Constată legală pedeapsa de 8 luni închisoare, stabilită pentru săvârşirea infracţiunii prevăzută de art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 rep. cu aplicarea art. 74 alin. 2 şi art. 76 lit. d Cod penal. În temeiul art. 21 alin. 1 şi 3 din Legea nr. 187/2012 dispune înlocuirea pedepsei rezultante de 1 an şi 8 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 1322/29.09.2008 a Judecătoriei Vaslui cu măsura educativă a internării într-un centru de detenţie pe o perioadă egală cu durata pedepsei închisorii (1 an şi 8 luni). În temeiul art. 129 alin. 2 lit. b din Codul penal, aplică condamnatului Trufea Constantin Adrian, pedeapsa de 8 luni închisoare care se majorează cu o durată egală cu 1 din pedeapsa rezultantă de 1 an şi 8 luni, din sentinţa penală nr. 1322/29.09.2008 respectiv cu 5 luni, rezultând o pedeapsă finală de 1 an şi 1 lună închisoare. Constată că pedeapsa de 1(un) an şi 1 (una) lună închisoare a fost executată în perioada 17.11.2012-01.02.2014. Dispune punerea de îndată în libertate a persoanei condamnate Trufea Constantin Adrian, din executarea mandatului nr. 824/13.11.2012, dacă nu este deţinută în altă cauză. Executorie. Conform art. 272 alin. 1 şi art. 275 alin. 3 din Noul Cod de procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Copie de pe prezenta hotărâre va fi comunicată Penitenciarului Vaslui. Cu drept de a formula contestaţie la Tribunalul Vaslui, în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 01.02.2014.
Document: Hotarâre 234/2014 01.02.2014

NU SUNT CAZURI CAM ASEMANATOARE?

VA ROG DIN SUFLET SA ANALIZATI UN PICUT SI ASTEPT UN RASPUNS.......VA MULTUMESC DIN SUFLET
va rog d-le avocat sa ma lamuriti si pe mine