Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de crestere a copilului pana la 1 an
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de crestere a copilului pana la 1 an

buna seara. tocmai am vazut un articol cu privire la concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani OUG 124/2011 in care se spunea ca nu mai beneficiezi de cei 600 lei ci mai putin si ca nu mai primesti 500 lei daca mergi mai repede la seriviciu de 1 an.Este adevarat?
Art. 7 din OUG nr.111/2010 prevede :
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. , unde ISR = indicatorul social de referinta (in prezent, are o valoare de 500 lei).

Asadar numai persoanele care au optat pentru CCC de 1 an si se intorc inainte de imlinirea varstei de 1 an a copilului la serviciu beneficiaza de acest stimulent de insertie....

Intr-adevar, limitele minima si maxima ale indemnizatiei se vor stabili prin raportare la indicatorul social de referinta.