Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... care este suma lunara acordata pentru stimulentul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

care este suma lunara acordata pentru stimulentul de insertie pentru cresterea copilului

-sunt bugetar la MApN;
- sotia nu a lucrat si este legal in intretinerea mea;
-care este suma lunara acordata pentru stimulentul de insertie pentru cresterea copilului? 500 ron sau 600 ron?
-as dori si baza legala pentru calculul acestei sume acordate lunar.
Buna ziua!
Din cate stiam 500 ron (echivalentul a 1 ISR), cf OUG 124/2011.
Stimulentul de insertie are o valoare de 500 lei, in prezent.

OUG nr.111/2010
Art. 7
(1) persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de insertie prevazut la alin. (1) se acorda dupa cum urmeaza:
a) pentru persoanele care beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a), daca acestea obtin venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. b), daca acestea obtin venituri supuse impozitului, dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului cu handicap in varsta de pana la 3 ani, prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a), oricand, pe toata perioada.
(3) In cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatia lunara si solicita dreptul la stimulent de insertie, plata acestei indemnizatii se suspenda.
Cornel Vasile, Consilier juridic