avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Daca unul din soti nu are loc de munca, cel ce este salariat poate beneficia de concediu crestere copil ?
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 10:28, 28 Noiembrie 2012
Da poate beneficia daca indeplineste conditiile OUG 111/2010
ART. 2 (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
"a) concediu pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunarã;".
b) concediu pentru cresterea copilului în vârsta de pâna la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
Daca cel ce lucreaza e tatal atunci e indicat sa solicite stimulentul de insertie, deoarece pe langa salariu va primi si stimulentul...
Art. 7. -(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR
(2) Stimulentul de insertie prevazut la alin. (1) se acorda dupa cum urmeaza:
a) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a), daca acestea obtin venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. b), daca acestea obtin venituri supuse impozitului, dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului cu handicap in varsta de pana la 3 ani, prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a), oricand, pe toata perioada
(3) In cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatia lunara si solicita dreptul la stimulent de insertie, plata acestei indemnizatii se suspenda.»”

Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2012
leuca_luminita, utilizator
Multumesc pentru lamuriri.
BX, suntem in aceasi situatie; eu am optat pentru stimul de insertie; pe langa veniturile ce le obtin intra 500 ron / luna ca stimul de insertie pina la 2 ani.
Varianta cea mai "rentabila" atat pentru familie cat si pentru stat este sa ramina parintele care lucreaza in campul muncii si sa opteze pentru stimulul de insertie; familia obtine 500 RON in plus; pe total familia castiga 100% salariu + 500 RON; in varianta in care parintele care lucreaza intra in concediu, veniturile familiei scad la 85% din salariu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este suma lunara acordata pentru stimulentul de insertie pentru cresterea copilului adrianbratosin adrianbratosin -sunt bugetar la MApN; - sotia nu a lucrat si este legal in intretinerea mea; -care este suma lunara acordata pentru stimulentul de insertie pentru cresterea ... (vezi toată discuția)
Vreau sa ma intorc la munca din concediu de maternitate jurescumaria jurescumaria buna ziua! sunt in concediu de crestere copil insa vreau sa ma intorc la munca inainte de implinirea celor doi ani pentru care am concediu. intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Intoarcere la locul de munca any1986 any1986 Buna ziua. Pentru concediul de cresterea copilului am optat pentru 2 ani. Daca revin la locul de munca inainte sa implineasca copilul 1 an, primesc ceva ... (vezi toată discuția)