Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

o persoana are medical in decembrie 2011 :
in ultimele 12 luni : noiembrie 13 zile - 900, aprilie 1 zi - 60, mai 23 zile -1475, februarie 20 zile - 1475, ianuarie 21 zile -1475, decembrie 2010 -1475
mai-octombrie nelucrate

care este baza de calcul?? sau cum trebuie calculat medicalul?
el are statiu de cotizare in luna martie
va multumesc
Va intereseaza pt. baza perioada iunie 2011-noiembrie 2011. In aceasta perioada s-a realizat venit doar in noiembrie,respectiv 900 lei in 13 zile.
In acest caz,parerea mea este ca puteti aplica reglementarea art.73(2)din Norme 60/32/2006 de aplicare a OUG 158/2005:
(2) În cazul în care persoana asigurată a realizat venituri pe o perioadă mai mică de 6 luni, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie media veniturilor realizate pe baza cărora s-a achitat contribuţia.

Deci,baza de calcul va fi venitul realizat in luna noiembrie,pt. cele 13 zile lucrate.
baza de calcul = 900 /13 zile lucrate in noiembrie???
nu ii trebuie un stagiu minim de cotizare?
Definitia stagiului de cotizare,cf.normelor de aplicare oug158/2005:
“Art. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)—d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical. In intelesul prezentelor norme, se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare

Deci stagiu de cotizare minim are realizat,din moment ce in ultimile 12 luni,respectiv noiembrie 2010-nov.2011, in luna mai cum observ, are 23 de zile de cotizare.
Dvs. ati intrebat de baza de calcul,
Baza de calcul a indemnizaţiilor se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.,iar raspunsul l-ati primit mai sus.
ContSters136493, utilizator
problema mea consta mai mult in modul de calculare si plata a concediului medical pt boala obisnuita
nu reusesc sa ma lamuresc cu baza de calcul, peroana are 10 zile de medical in luna decembrie
modul de calcul:
900/13*75%*10
baza =900
zile de contributii la CAS=13
zile medical=10
va rog sa ma ajutati in lamurirea acestui aspect
va multumesc
Baza de calcul900lei,media zilnica baza calcul:900/13=69,2,procent 75%.atentie daca 10 zile reprezinta nr. total de zile cm (calendaristice),se platesc doar zilele lucratoare din cele 10 zile.
Indemnizatia bruta =nr. de zile lucratoare dincmXmedia zilnica baza calculx75%
Mai aveti in vedere si faptul ca indemnizatia se plateste de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca,(zile lucratoare)iar restul din FNUASS.