Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

concediu medical

o persoana are medical in decembrie 2011 :
in ultimele 12 luni : noiembrie 13 zile - 900, aprilie 1 zi - 60, mai 23 zile -1475, februarie 20 zile - 1475, ianuarie 21 zile -1475, decembrie 2010 -1475
mai-octombrie nelucrate

care este baza de calcul??
va multumesc anticipat

Un vas are 30 de marinari. Vasul este plecat din ultimul port de 21 de zile. Are la bord 2000 kg de provizii. Care este numarul la pantofi al capitanului ? Oricum baza de calcul (la medical) trebuie sa aiba in vedere veniturile obtinute urmare muncii si nu nemuncii (adica a concediului medical).

Concediul medical se calculeaza avand in vedere ultimele 6 luni - daca trebuie calculat pentru decembrie se iau in considerare lunile iunie-noiembrie. Se ia in considerare venitul brut realizat si zilele efectiv lucrate. In venitul brut nu se includ sumele primite ca indemnizatii de concediu medical, dar se includ cele de concediu de odihna.