Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul concediu medical boala obisnuita
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul concediu medical boala obisnuita

Subiect: calcul concediu medical boala obisnuita

un functionar public cu studii superioare si o vechime de 37 ani, a avut CM cod.01 in SEPT-OCT.09,pe urma a lucrat in NOI.09,iar in DEC.09 iarasi a fost in CM,iar in Ian.2010 a lucrat 10 zile pe urma a intrat in CM cod tot 01-21 zile.
Sunt noua la salarizare,prima mea luna in acest serviciu si as vrea sa ma ajutati la calcularea acestui CM pt.Ianuarie 2010.Stiu ca pentru Sept.09 s-a calculat cu media din ultimele 6 luni ,dar acuma concediul este din nou initial care salar se foloseste la calcularea CM (salar minim brut pe tara 705 lei),el fiind cu studii superioare si cu un salar de incadrare de 1475 lei/luna.Va multumesc!
Cred ca se are in vedere media salariului avut pe ultimile sase luni.
Media venitului brut pe ultimele 6 luni (dec., nov., oct., sept., aug., iul.).
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

Daca in ultimile 6 luni a avut concediu medical ,acesta intra in calcul intrucat este perioada asmilata stagiului de cotizare.