avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensie intretinere copiii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensie intretinere copiii minori

In 2011 luna August am intentat divort,care a devenit irevocabila si definitiva in Septembrie 2011, plata intretinerii fiind stabilita la suma de 223,30 ron in favoarea minorilor.Dar pana in prezent tatal nu a platit nimic.Doresc sa aflu care sunt demersurile necesare pentru ca dreptul copiilor sa fie indeplinite,adica tatal lor sa plateasca suma stabilita de judecatorie.
Cel mai recent răspuns: valentin_76 , utilizator 21:30, 8 Ianuarie 2012
Aceasta hotarare definitiva si irevocabila o puteti investi cu formula executorie - daca nu ati facut-o inca, pentru a avea un titlu executoriu si pentru a-l executa silit pe fostul dvs sot. Aveti la indemana doua posibilitati: - sa recurgeti la executarea silita, aceasta procedura meritand a fi desfasurata daca debitorul pensiei de intretinere are venituri sau bunuri pe numele lui, - sa sesizati organul de politie printr-o plangere pentru savasirea infractiunii de abandon de familie.
alinaborza a scris:

Aceasta hotarare definitiva si irevocabila o puteti investi cu formula executorie - daca nu ati facut-o inca, pentru a avea un titlu executoriu si pentru a-l executa silit pe fostul dvs sot. Aveti la indemana doua posibilitati: - sa recurgeti la executarea silita, aceasta procedura meritand a fi desfasurata daca debitorul pensiei de intretinere are venituri sau bunuri pe numele lui, - sa sesizati organul de politie printr-o plangere pentru savasirea infractiunii de abandon de familie.



Inca nu am ajuns la nici una dintre cele 2 posibilitati mentionate de Dvs,debitorul nu are bunuri pe numele lui,si nici venit,acest fapt a fost declarat de dumnealui,si asa a fost stabilita pensia,anno.Multumesc pentru promptitudine!!
Nu va ramane decat sa sesizati organul de politie, si poate caracterul coercitiv al acestui demers il va face pe tata sa respecte drepturile copiilor sai si sa isi achite obligatiile.
dupa parerea mea nu este necesara investirea cu formula investitorie...nu aveti altceva de facut decat sa formulati plangere penala pentru savarsirea infractiunii de Abandon de familie, art. 305 din Cod pen. plangerea poate fi depusa la unitatea de politie de pe raza de domiciliu sau direct la unitatea de parchet. (ar mai fi un amanunt...daca fostul sot nu are niciun fel de venit va fi cam greu de probat "reaua intentie")...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara amadeussilvy amadeussilvy Buna ziua, Doresc sa mi transmiteti ce pot face pentru a putea recupera pensia alimentara a fetitei mele. In urma dovortului s-a stabilit ca tatal sa ... (vezi toată discuția)
Cum procedez in cazul in care nu primesc pensia alimentara pentru un copil care imi este incredintat spre educatie si crestere? conium conium Buna ziua , va rog sa ma consiliati cum trebuie sa procedez in situatia in care fostul sot nu plateste pensia alimentarea in conditiile in care ... (vezi toată discuția)
Executare silita pensie alimentara neplatita de doi ani jumatate Z.A.G. Z.A.G. Buna ziua. Am divortat din iunie 2009 iar in sentinta de divort (care este definitiva si irevocabila) s-a stabilit o pensie alimentara pe care fostul meu sot ... (vezi toată discuția)