Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... risc pierdere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

risc pierdere mostenire

Trei frati au primit dreptul de proprietate a unui apartament cu 4 camere acum 6 ani, drept mentionat in actul de mostenire. Doar unul dintre ei a ramas in locuinta fara a le oferi posibilitatea celorlalti sa beneficieze de dreptul dobandit legal. Acesta a platit darile specifice si a avut grija de apartament pe parcursul celor 6 ani amanand impartirea mostenirii. Ce se poate face pentru a se rezolva situatia, respectiv ca ceilalti doi frati sa isi intre in drepturi? Exista riscul sa fie o piedica neimplicarea lor in cheltuielile locuintei?( repet insa ca cel de-al treilea a evitat acest lucru iar in plus a facut modificari in apartament fara consultarea celorlalti). Multumesc.
Pentru inbunatatiri are un drept de creanta.Faceti iesirea din indiviziune printr-o actiune la instanta.
Sa mearga la un avocat cu actele.
Foarte probabil va trebui deschis un proces dar e greu sa va spuna cineva sa deschideti proces fara a analiza actele si ce drepturi sunt mentionate in acestea.
iesiti din indiviziune. Nimeni nu e obligat a ramane in indiviziune. Cel care a facut imbunatatiri are un drept de creanta pentru acestea. Se vor regla in cadrul partajului, prin sulte.
fiecare are cite o cota de 1/3? in acest caz, dat fiind faptul ca cel care sta in apartament, pina in prezent nu i-a despagubit pe ceilalti 2, cred ca va fi foarte greu sa se ajunga la o intelegere.
cel mai usor va fi iesirea din indiviziune si executarea silita sau vinzarea.
sincer, n-ar fi trebuit sa stati in pasivitate atata timp. odata dezbatuta succesiunea si stabilite cotele-parti cuvenite succesorilor, fiecare dintre acestia avea un drept locativ in ceea ce priveste imobilul respectiv.
faptul ca fratele dvs. a locuit in imobil atatia ani si a si platit darile la stat, poate fi in avantajul dansului.
cel mai probabil doreste sa i se atribuie dansului in natura imobilul, urmand sa va despagubeasca pe dvs. si fratele dvs.
va trebui investita instanta cu o actiune avand ca obiect iesirea din indiviziune.