Forum Discuţii juridice Executare silită contract de imprumut
Discuție deschisă în Executare silită

contract de imprumut

Buna seara

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta

In anul 1999,am incheiat la notar un contract de imprumut pt suma x,lasand gaj un teren,fara a stipula insa un termen pentru restituirea sumei
In timp am restituit banii carre creditor ,insa nu am consemnat niciunde acest aspect

De atunci,creditorul m-a tot somnat sa-i achit suma.
Nu este cumva prescrisa datoria?

Va multumesc

Prescriptia se calculeaza de la scadenta. Daca nu ati trecut nici un termen, atunci cand se va prescrie?
Eu asa as zice, dar daca se intetesc problemele va trebui sa apelati la un avocat.
Exista si cauze de intrerupere...
Eu am tinut o executare silita 6 ani...( 3 ani pana sa intru eu in dosar si inca trei ani dupa aceea)...
va multumesc pentru promtitudine

somatiile acelea nu intrerup prescriptia?
Somatia nu intrerupe termenul de prescriptie...in cazul dvs...
Inteleg ca exista un contact de imprumut si atat...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu as fi foarte interesat sa aud cum a tinut dl lasconschi 6 ani o executare silita. Am auzit de oameni care tin camioane, trenuri, avioane, dar de un avocat care sa tina o executare silita, parol ca nu. Poate face asta un executor judecatoresc. Avocatul nuare nicio treaba cu executarea silita. Cel mult face o cerere banala de executare silita, inainte de a se incepe executarea.

d-na Rebeca,

Creanta fata de dvs este prescrisa, daa pana acum nu s-a inceput executarea silita.
Plata poate intrerupe curgerea termenului de prescriptie, dar daca dvs nu puteti dovedi ca ati platit, cred ca nici creditorul nu poate dovedi asta. Asadar, daca nici creditorul nu are dovezi, in interesul dvs este sa nu recunoasteti plata.