Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA taxi
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA taxi

Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu o lamurire, asupra cheltuielilor facute , sunt PFA.cu activitate taxi, si neplatitor de TVA. Din activitatea pe care o desfasor eu incasez serviciile fara TVA iar tot ce cheltui dau TVA, cum inregistrez cheltuielile in registru cu TVA sau fara? Daca cumpar benzina de 124ron TVA este 24 din bon, inregistrez 124ron sau doar 100ron?
A doua intrebare, dupa ce platesc impozit pe profit, chitanta respectiva o pot deduce din cheltuieli?
A treia problema, am un contract de comodat intre mine ca persoana fizica si mine ca PFA pentru masina care o utilizez in aceasta activitate, cheltuielile cu asigurarea, ITP-ul si RAR-ul il pot deduce sau nu, ele fiind platite pe persoana fizica.
Va multumesc anticipat, va doresc o zi buna.
Cheltuielile deductibile si nedeductibile ce se inscriu in registrul de incasari si plati sunt cu tot cu TVA.
Impozitul achitat , se inscrie in registrul de incasari si plati -este cheltuiala dar nu este cheltuiala deductibila , deci nu se inscrie in totalul cheltuielilor ce le inscriseti in declaratia de venit.
Trebuie sa vedeti ce ati trecut in acel contract de comodat ca fiind cheltuieli ce pot fi suportate pe pfa.

va multumesc