Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA-deducere benzina+diurna
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA-deducere benzina+diurna

Am un PFA neplatitor de TVA si imi desfasor activitatea in toata tara. Am contract de comodat pe masina proprie. Am tot citit pe forumuri si in legislatie dar nu am inteles. Va rog sa imi raspundeti la cateva intrebari:
1)Pot deduce 50% din toata benzina folosita(indiferent daca o folosesc in scopul firmei sau in scop personal)? Am inteles ca nu am nevoie de documente justificative(foaie parcurs) si deci as putea. Pe de alta parte legea spune ca se deduc doar cheltuielile efectuate in scopul obtinerii de profit.
2)Pot deduce 50% din reparatii, impozit pe masina, asigurare obligatorie, casco, rovigneta? Am inteles de pe forumuri ca pot deconta doar reparatii, revizii, impozit masina si rovigneta in proportie de 50%.
3)Daca lucrez pe baza de contract cu o alta firma si firma respectiva ma plateste pe zi lucrata, imi asigura cazarea si masa(insa cazarea si masa nu sunt stipulate in contract) pot sa deduc diurna de 32.5 lei pe zi? Daca da trebuie sa fac un ordin de deplasare sau este suficienta factura pe care o emit cu numarul de zile lucrate?
Va multumesc anticipat!
Din cate stiu eu nu puteti deduce benzina.
1) Da. Normal este 50%, dar daca aveti foi de parcurs decontati 100%, pana la urma dvoastra faceti foile si km. Avand in vedere ca sunteti PFA si mai ales neplatitor de TVA nu reprezentati un "element tinta" pentru un eventual control.

2) Da. Bagati reparatii curente. revizii, cauciucuri, ulei, lichide frana, freon, vulcanizare;
Da, rovinieta, sa luati factura.
NU, reparatii capitale ale auto, generale.
NU bagati impozit (este al proprietarului);
NU RCA, decat daca sunteti trecut la \"utilizator\";
NU Casco, decat daca sunteti trecut la \"utilizator\";

3) DA, cu rezerve, adica nu stiu daca sunteti in delegare sau in detasare. Diferenta mare intre ele. Daca sunteti in delegare va trebuie ordin de deplasare sau delegatie cu semnatura si stampila pentru decontare pentru diurna.

P.S. Daca sunteti in detasare aveti dreptul la plata cheltuielilor de transport și cazare, precum și la o indemnizație de detașare. Deci, NU diurna.
.
trandafir2, moderator
Se pot deduce sigur(dupa 2012) deoarece fac drumuri prin tara in interesul PFA. Problema e ca pot deduce doar 50% si cheltuielile cu benzina in interesul PFA reprezinta cam 80% din totalul cheltuielilor cu benzina pe masina. As vrea sa deduc 50% si din bonurile de benzina folosita in interes personal pentru a mai reduce din pierderi. Nu stiu insa daca pot face acest lucru legal.
Silviu_r a scris:
As vrea sa deduc 50% si din bonurile de benzina folosita in interes personal pentru a mai reduce din pierderi. Nu stiu insa daca pot face acest lucru legal.

Se poate sa umflati nota de plata cat sa va satisfaca necesitatile.
Mai jos aveti 2 exemple de calcul din codul fiscal:

Exemplul 1. Determinarea valorii nedeductibile a cheltuielilor cu întreţinerea şi reparaţiile aferente unui vehicul care nu este utilizat exclusiv în scopul activităţii economice
– cheltuielile cu întreţinerea şi reparaţiile - 2.000 lei,
– partea de TVA nedeductibilă - 240 lei,
– baza de calcul al valorii nedeductibile a cheltuielilor cu întreţinerea şi reparaţiile
2.240 lei (2.000 + 240)
– valoarea nedeductibilă a cheltuielilor cu întreţinerea şi reparaţiile
2.240 x 50% = 1.120 lei

Exemplul 2. Determinarea valorii nedeductibile a cheltuielilor privind combustibilii aferente unui vehicul care nu este utilizat exclusiv în scopul activităţii economice
– cheltuieli privind combustibilii - 1.000 lei
– partea de TVA nedeductibilă - 120 lei
– baza de calcul al valorii nedeductibile a cheltuielilor privind combustibilii 1.120 lei (1.000 + 120)
– valoarea nedeductibilă a cheltuielilor privind combustibilii
1.120 x 50% = 560 lei.
trandafir2 a scris:

1) Da. Normal este 50%, dar daca aveti foi de parcurs decontati 100%, pana la urma dvoastra faceti foile si km. Avand in vedere ca sunteti PFA si mai ales neplatitor de TVA nu reprezentati un "element tinta" pentru un eventual control.

2) Da. Bagati reparatii curente. revizii, cauciucuri, ulei, lichide frana, freon, vulcanizare;
Da, rovinieta, sa luati factura.
NU, reparatii capitale ale auto, generale.
NU bagati impozit (este al proprietarului);
NU RCA, decat daca sunteti trecut la \"utilizator\";
NU Casco, decat daca sunteti trecut la \"utilizator\";

3) DA, cu rezerve, adica nu stiu daca sunteti in delegare sau in detasare. Diferenta mare intre ele. Daca sunteti in delegare va trebuie ordin de deplasare sau delegatie cu semnatura si stampila pentru decontare pentru diurna.

P.S. Daca sunteti in detasare aveti dreptul la plata cheltuielilor de transport și cazare, precum și la o indemnizație de detașare. Deci, NU diurna.
.

Multumesc pentru raspuns! Din cate inteleg de la dumneavoastra bonul fiscal nu este valabil ca act justificativ pentru deducere rovinieta-am nevoie de factura. Sunt la inceput si inca nu cunosc toate amanuntele. Deja am trecut in registul jurnal de incasari si plati rovinieta doar cu bon fiscal si mai am ceva bonuri pentru hartie, dosare, stampila etc.